TRSK
sadownictwo sady karłowe
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych sady karłowe Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych
TRSK Strona główna O nas Aktualności Statut Stowarzyszenia Zarząd Galeria zdjęć Kontakt
 


Oferta Harvista dla członków TRSK

Szanowni Państwo,
Komisja do Spraw Środków Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa w dniu 20 sierpnia 2020 r. uchwałą Nr 16/2020 pozytywnie zaopiniowała wniosek Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych w sprawie wydania zezwolenia na wprowadzanie do obrotu środka ochrony roślin Harvista™ 1.3 SC z przeznaczeniem do stosowania w uprawie jabłoni w celu opóźnienia dojrzewania oraz utrzymania jakości owoców podczas zbiorów oraz ograniczania ich przedzbiorczego opadania w okresie od dnia 25 sierpnia 2020 r. do dnia 31 października 2020 r.
AgroFresh Polska Sp. z o.o. podmiot wprowadzający i sprzedający na polskim rynku Harvista 1.3 SC w 2020 roku udziela rabatu dla wszystkich członków Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych według poniższej tabeli.

Harvista

CENA EUR/L

Cena EUR /
3 (3.3)L

Cena PLN nett/
3 (3.3)L

Cena PLN brutto/
3 (3.3)L

CENA PLN brutto/ha
przy 3x 3(3.3L)

SFPTQS 450 m3

SFPTQS 450 m3 +
(x*150m3)

Cena cennikowa

119.00

357.00

1570.80

1696.46

5089.39

 

 

Cena dla członków TRSK

108.00

324.00

1425.60

1539.65

4618.94

1-3 pojemniki

3 pojemniki+ x pojemniki


* zakup Harvista 1.3 SC możliwy jedynie w powiązaniu zakupem SmartFresh ProTabs Quality System (SFPTQS) na kubaturę minimum 450m3 według poniższej tabeli. Więcej informacji u przedstawicieli AgroFresh Polska Sp. z o.o.

Kontakt to AgroFresh Polska Sp. z o.o.
Marcin Piesiewicz: 697 884 205 mpiesiewicz@agrofresh.com
Marek Grzęda: 883 352 812 mgrzeda@agrofresh.com
Przemysław Badowski: 697 884 235 pbadowski@agrofresh.com


APEL

Szanowny Polski Sadowniku,

Każdy z grona polskich sadowników bardzo wiele zawdzięcza prof. Eberhardowi Makoszowi. I to każdy, niezależnie od tego czy był lub czy jest członkiem Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, czy brał udział w wyjazdach zawodowych organizowanych przez Profesora.
Profesor miał wizję i mimo wielu krytyk, trudności i przeszkód zmienił oblicze polskiego sadownictwa. Dziś już wiemy, że to On miał rację, a my wszyscy sadownicy na tym skorzystaliśmy, permanentnie modernizując swoje gospodarstwa.
Profesor żył skromnie, bezinteresownie poświęcił swe życie sadownictwu nie dorabiając się - a mógł to czynić.
Dziś przyszła pora, aby choćby w części spłacić dług wobec Tego wybitnego Człowieka. Już na pogrzebie Profesora padła inicjatywa budowy pomnika umiejscowionego w rejonie grójeckim.
Organizację zlecono Zarządowi TRSK. Obecnie prace są zaawansowane. Pomnik zostanie postawiony w centrum Belska Dużego. Przygotowywane są stosowne zezwolenia i dokumentacja. Został wyłoniony projektant i wykonawca, wkrótce zostanie zatwierdzony projekt pomnika.
Uroczyste odsłonięcie jest planowane w 2 rocznicę śmierci Profesora, w okolicach daty 29 maja 2020 roku. Ostateczne koszty będą znane po zatwierdzeniu projektu, ale już wiemy, że będą to niemałe pieniądze.
Dlatego zwracamy się z gorącym apelem do każdego wrażliwego i uczciwego polskiego sadownika oraz do wszystkich uczestników krajowego rynku sadowniczego. Stwarzamy okazję, aby wpłatą na specjalnie założone konto każdy z nas mógł przyczynić się do tej szczytnej idei; aby w przyszłości, patrząc na pomnik Profesora, z dumą i satysfakcją twierdzić, że to też mój hołd.
Założeniem Komitetu Budowy Pomnika jest, aby został on sfinansowany nie przez pojedyncze osoby czy firmy ale przez wszystkich, którzy dokonaniom Profesora zawdzięczają rozwój swoich gospodarstw, przedsiębiorstw i organizacji.
Ten pomnik ma też odzwierciedlać rolę i potęgę polskiego sadownictwa w świecie, do której wybitnie przyczynił się prof. Eberhard Makosz.

Głęboko wierzymy, że w to przedsięwzięcie zaangażuje się całe środowisko sadownicze. Nikogo z nas nie powinno w tym dziele zabraknąć.

Komitet Budowy Pomnika zamierza upamiętnić wszystkich darczyńców, którzy zgodnie z przepisami RODO wyrażą na to zgodę.

Konto : Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych z dopiskiem: "Pomnik"
Bank Spółdzielczy w Lubartowie NRB 81 8707 0006 0500 0119 9000 0003

Prosimy o dokonanie wpłat w terminie do 30 marca 2020r.

/-/ Komitet Budowy Pomnika


Wyjazd do Mołdawii

W drugiej połowie sierpnia chcemy zorganizować (4-6 dniowy) wyjazd do Mołdawii. Bardzo wstępny plan wyjazdu:
1. Zwiedzanie gospodarstw i chłodni w Bricieni (prawdopodobnie Wlad Gamureac)
2. Zwiedzanie gospodarstwa i sortowni owoców Wiktor Wrabii (Edinet)
3. Zwiedzanie miasta Soroca
4. Zwiedzanie z przewodnikiem podziemnych magazynów win CRICOWA
5. Zwiedzanie gospodarstwa i chłodni okolice Kiszyniowa
6. Zwiedzanie z przewodnikiem Kiszyniowa.

Po drodze do Mołdawii możemy zwiedzić Ukrainę np. szlakiem bohaterów Trylogii Sienkiewicza. Ewentualnie wylot samolotem do Mołdawii - wycieczka 4-5 dni.
Jesteśmy otwarci na inne propozycje. Proszę o wstępne deklarację.

Prośba o uaktualnienie adresów mail.
Nie do wszystkich członków TRSK docierają nasze informacje, dlatego prosimy o aktualne adresy mail lub nr. telefonu.


Tomasz Lipa


Spotkanie w pierwszą rocznice śmierci Profesora Eberharda Makosza

29 maja w pierwszą rocznicę śmierci Profesora Makosza organizujemy spotkanie w Brzeznej (Msza św., wieczorne spotkanie w hotelu SARA, Laskowa 787). Prosimy o potwierdzenie udziału na adres mail lub telefonicznie (tomasz.lipa@up.lublin.pl lub 608127770).


Dominik Woźniak wiceprezesem międzynarodowego stowarzyszenia WAPA (World Apple and Pear Association).

Pragniemy poinformować, że wiceprezes Organizacji Producentów RAJPOL, Dominik Woźniak, występujący z ramienia Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, został wiceprezesem międzynarodowego stowarzyszenia WAPA (World Apple and Pear Association).

Do WAPA należą kraje produkujące jabłka i gruszki na całym świecie. Stowarzyszenie zapewnia forum do dyskusji i gromadzi członków, aby zapewnić przepływ informacji o zbiorach, co pozwala podjąć właściwe strategie handlowe. Wszystkie podejmowane prace mają na celu poprawę działalności gospodarczej krajów produkujących jabłka i gruszki, aby zwiększyć popyt, przy jednoczesnym zapewnieniu sprawiedliwego wynagrodzenia dla producentów. Żeby osiągnąć wspólne cele i umożliwić członkom reagowanie na zmieniające się trendy rynkowe, WAPA organizuje regularne spotkania i prowadzi szereg różnorodnych projektów, analiz rynkowych i inicjatyw.

WAPA ma wybierany Zarząd i posiada stały sekretariat z siedzibą w Brukseli. Obecnie prezesem WAPA jest Nicholas Dicey (prezes firmy Hortgro, delegowany z Południowej Afryki), zaś wiceprezesem jest Dominik Woźniak -pierwszy raz w gronie przedstawicieli WAPA znalazł się reprezentant z Polski. Kadencja Zarządu trwa 2 lata.

 • źródło: rajpol.com.pl


Pokaz nowych metod cięcia

Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych serdecznie zaprasza

28 lutego 2019 r. na pokaz cięcia jabłoni i gruszy.

Zaprezentowane zostaną nowe metody cięcia ręcznego i mechanicznego. Pokaz cięcia mechanicznego przeprowadzony zostanie na drzewach od kilku lat ciętych mechanicznie oraz w pierwszy roku tego typu cięcia.

Przedstawione zostaną urządzenia i maszyn do cięcia ręcznego oraz mechanicznego.

Miejsce:

Daniel Piasecki Gospodarstwo Sadownicze
Palczew-Parcela 7, 05-660 Warka
Godzina: 11.00


Dla członków TRSK i osób przystępujących do Towarzystwa pokaz będzie bezpłatny, pozostali sadownicy koszt 60 zł.
Po pokazie zapraszamy na obiad, osoby korzystające z posiłku proszone są o wcześniejsze potwierdzenie telefoniczne lub email.

Obiad: Biały Pałac Palczew 19

tel. 608 127 770
tomasz.lipa@up.lublin.pl

Tomasz Lipa


Spotkanie TRSK 25.08.2018

Serdecznie zapraszamy do udziału corocznym spotkaniu TRSK, które organizujemy wspólnie z Grupą Producentów Owoców SUN-SAD - 25 sierpnia o godzinie 12.00 - (Nowe Grobice, ul. Grójecka 7, 05-650 Chynów). Dzięki uprzejmości grupy SUN-SAD, która organizuje uroczystości dwudziestolecia działalności (gratulujemy!), spotkamy się by wspólnie omówić; sytuację na rynku oraz prognozy zbiorów w oparciu o informacje m.in. z Prognosfruit. Jeden z wykładów pt. "Co zrobić, aby dostarczyć najlepszej jakości owoce?" będzie ciekawym uzupełnieniem najważniejszej wiedzy potrzebnej tuż przed zbiorami jabłek. Przejedziemy również do sadu.

Zapraszamy.


Warto poznać [Konferencja Lublin]

Pojawiły się nowe problemy w polskim sadownictwie. Niektóre z nich są poważnym zagrożeniem dla naszej produkcji owoców. Mogą istotnie obniżyć opłacalność i wielkość produkcji owoców. Warto bliżej poznać skutki i sposoby ich złagodzenia.

Do szczególnie groźnych w produkcji wszystkich gatunków owoców można zaliczyć rysujący się brak siły roboczej do zbioru owoców oraz nadwyżki pozostałości pestycydów w owocach. Przy normalnym przebiegu pogody i zbiorów owoców, znaczna część zwłaszcza jabłek, może zostać w sadach. Niedobór pracowników zmusi do ograniczenia, a nawet rezygnacji z produkcji owoców. W próbkach owoców, w których stwierdzono poziom pozostałości pestycydów powyżej dopuszczalnych norm oraz niedozwolonych środków do produkcji, ulegną utylizacji, czyli zniszczeniu. Wpłynie to bardzo ujemnie na wysokość sprzedaży owoców w kraju i zagranicą.
W produkcji jabłek pojawią się jeszcze inne problemy i zagrożenia. Dla dużej grupy producentów największym zagrożeniem będzie nadprodukcja jabłek. Zbiory jabłek mogą wynieść co najmniej 4.5 mln ton, a zapotrzebowanie na jabłka deserowe do 2.0 mln ton. Reszta to jabłka przemysłowe, za które ceny skupu nie pokrywają kosztów produkcji.

Z tego powodu wielu producentów zrezygnuje z produkcji jabłek. Jakie są dla nich alternatywy. Nadal aktualny jest problem nadmiaru jabłek niskiej jakości. Dyskusyjny jest problem konkurencyjności naszych jabłek od jabłek pochodzących z krajów wschodniej Europy. Trzeba się również zastanowić nad niskim spożyciem jabłek deserowych w naszym kraju.

Pierwszą, i jak na razie jedyną, okazją do poznania tak wielu zagrożeń, ich skutków i sposobów uniknięcia lub złagodzenia, będą informacje przekazane podczas międzynarodowej konferencji sadowniczej pod tytułem: "Zagrożenia w polskim sadownictwie i sposoby ich złagodzenia". Odbędzie się ona w dniu 22 marca br. w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
Rejestracja uczestników 9.00, otwarcie obrad 10.00.

ZAPROSZENIE >>>

Program konferencji:
1. Zagrożenia w produkcji jabłek i gruszek, sposoby łagodzenia - Eberhard Makosz, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin
2. Zagrożenia w produkcji, sposoby łagodzenia:
- wiśni, czereśni i śliwek - Paweł Krawiec, Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin
- porzeczek i agrestu - Piotr Baryła, Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin
- truskawek i malin - Dariusz Paszko, Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin
3. Problemy z pozostałościami pestycydów w owocach. Waldemar Zółcik. Unia Owocowa, Słomczyn
4. Problemy w eksporcie owoców. Zbigniew Chołyk, Lubapple, Kawęczyn
5. Zmiany w zachodnioeuropejskim sadownictwie w ostatnich 30 latach - Peter van Arkel, Holandia

Oprócz powyższych tematów porozmawiamy jeszcze o odmianie Szampion i sytuacji na europejskim rynku jabłek.

Sporo czasu poświęcimy na pytania i dyskusję.
Wstęp wolny.


Moim zdaniem zaczynają się trudne czasy dla naszego sadownictwa. Trzeba je dobrze poznać, zastanowić się i wyciągnąć wnioski. Radzę skorzystać z pierwszej takiej okazji. Wielką szkodą dla siebie będzie brak ich znajomości, a tym bardziej zlekceważenie. Z informacji przedstawionych na konferencji najwięcej mogą skorzystać eksporterzy i producenci, którzy zajmują się towarową produkcją owoców. Ci, którzy już dzisiaj odczuwają lub przewidują zagrożenia w swojej działalności.

Prof.dr hab. Eberhard Makosz,
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin.


Konferencja: Zagrożenia w polskim sadownictwie i sposoby ich łagodzenia

Uprzejmie informujemy, że kolejna Międzynarodowa Konferencja Sadownicza, organizowana przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, odbędzie się w dniu 22 marca br. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Temat konferencji:

"Zagrożenia w polskim sadownictwie i sposoby ich łagodzenia"

Proponowany program:

9.00 Rejestracja uczestników

10.00 Otwarcie konferencji prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk, JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

10.10 Powitanie gości, wprowadzenie Tomasz Lipa (Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, UP Lublin)

10.15 Zagrożenia i sposoby łagodzenia w produkcji:

- jabłek i gruszek prof. dr hab. Eberhard Makosz (TRSK)

11.00 Zagrożenia i sposoby łagodzenia w produkcji:

- wiśni, czereśni i śliwek dr Paweł Krawiec (UP Lublin)

- porzeczek i agrestu, dr Piotr Baryła (Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek,

UP Lublin)

- malin i truskawek dr Dariusz Paszko (UP Lublin)

12.00. Problemy z pozostałościami pestycydów w owocach Waldemar Żółcik (Unia Owocowa)

12.30. Przerwa obiadowa

13.15 Problemy w eksporcie owoców Zbigniew Chołyk (LubApple)

13.45 Zmiany w zachodnioeuropejskiej produkcji jabłek w ostatnich 30 latach Peter van Arkel (Holandia)

15.10 Jak zadbać o odmianę Szampion na przykładzie holenderskich i niemieckich doświadczeń z Elstarem Jan Vernooij, (AgroFresh Holandia)

16.25 Sytuacja na europejskim rynku jabłek prof. dr hab.Eberhard Makosz (TRSK)

16.40 Dyskusja, pytania i podsumowanie konferencji

Prof. dr hab. Eberhard Makosz, dr inż. Tomasz Lipa


Jak długo warto przechować nasze jabłka

Pytanie które sobie stawiają, przede wszystkim producenci i eksporterzy jabłek. Odpowiedz bardzo trudna, wobec dużych różnic w zbiorach, zapasach i jakości jabłek. Przypomnę, że zbiory jabłek były niższe o około 3.0 mln ton w całej Europie, o ponad 2.0 mln ton w Unii Europejskiej i o 1.1 mln ton w Polsce. Przyczyny są dobrze znane, nie muszę wyjaśniać.

W związku z niższymi zbiorami, istotnie niższe są zapasy jabłek. W krajach Unii Europejskiej, w dniu 1 stycznia 2018 roku wynosiły około 3.0 mln ton, rok wcześniej ponad 4.0 mln ton. w dniu 1 lutego tego roku, mogą być większe różnice między latami. W naszym kraju wynosiły w dniu 1 stycznia 2018 roku, 851 tys. ton, a w dniu 1 stycznia 2017 roku, ponad 1.2 mln ton. Szacuje się, że w dniu 1 lutego tego roku wyniosą około 660 ton, o 340 tys. ton mniej niż 1 lutego ubiegłego roku. Jest wielki deficyt europejskich jabłek na naszym kontynencie. Może go złagodzić większy import z 6 krajów płd. półkuli. Tam tegoroczne zbiory są podobne jak w ostatnich 10 latach, około 5.3 mln ton. Tylko w zeszłym roku były niższe o 400 tys.ton.

Tak duże różnice w zapasach jabłek, mają istotny wpływ na poziom cen skupu. Działa prawo podaży i popytu. W krajach zachodniej Europy w zależności od odmiany, od dłuższego czasu utrzymują się w granicach 0.60 - 1.00 eur/kg, z tendencją wzrostową. W zeszłym roku od 0.40 do 0.60 eur/kg. W naszym kraju od jesieni także były wysokie ceny skupu. W ostatnich dniach stycznia tego roku, średnia cena skupu 11 odmian jabłek wynosiła 1.80 zł/kg, rok wcześniej 0.97 zł/kg. Ceny skupu jabłek przemysłowych w styczniu br. były na poziomie 0.69 zł/kg, a rok temu 0.33 zł/kg.

W tym sezonie istotnie gorzsza jest jakość przechowywanych jabłek. Znaczna część jest przejrzałych z objawami chorób fizjologicznych i grzybowych. Dotyczy to przede wszystkim jabłek przechowywanych w przechowalniach i w zwykłych chłodniach. Duży wpływ mają także niekorzystne warunki atmosferyczne w zeszłym roku, od kwitnienia jabłoni do lata. Dłuższe przechowanie takich jabłek, obniży ich jakość oraz ceny skupu. Niższą jakość jabłek stwierdza się także w chłodniach ze zmodyfikowaną atmosferą, zwłaszcza w rejonach z dużymi szkodami przymrozkowymi w ubiegłym roku. Konieczne są systematyczne kontrole jakości jabłek w chłodniach. Radzę nie czekać ze sprzedażą takich jabłek, także z takich chłodni.

Jak może być w najbliższych miesiącach ? Wobec istotnego deficytu jabłek w całej Europie, można się spodziewać dalszego wzrostu cen skupu, większego niż do tej pory, ale tylko jabłek deserowych wysokiej jakości, niezależnie od odmiany. Nie trzeba się spieszyć ze sprzedażą wszystkich takich jabłek. Ale też nie można zamknąć chłodni i czekać do późnej wiosny.

Trzeba systematycznie zaopatrywać krajowy rynek i zamówienia importerów, aby ich nie stracić w przyszłym sezonie handlowym. Spiętrzenie podaży jabłek w krótkim czasie na wiosnę, wplynie na obniżenie cen skupu. Jeszcze jedna uwaga odnośnie detalicznych cen jabłek deserowych. Jeśli się zbliżą do poziomu cen detalicznych popularnych owoców południowych, zmniejszą się zakupy naszych jabłek, nawet najwyższej jakości.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin


Trwa wyjątkowy sezon handlowy jabłkami, jak dalej w produkcji jabłek

Prof. dr hab. Eberhard Makosz Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych Lublin
Targi Sadowniczo - Warzywnicze,
Forum Ekonomiczne Warszawa - Nadarzyn,10 stycznia 2018 rok


Przyszłość odmiany Red Jonaprince

W naszym kraju bardzo rośnie zainteresowanie tą odmianą. Rośnie produkcja drzewek i jabłek. Powiększa się powierzchnia sadów tej odmiany. W związku z tym, zwróciłem się do ekspertów w 13 europejskich krajów oraz do naszych i producentów jabłek z pytaniami o zalety i wady tej odmiany, poziom produkcji i jej przyszłość.

Odmiana Red Jonaprince jest mutantem odmiany Jonagold, odkryty przez holenderskiego sadownika w 1994 roku. Ze względu na cieplejszy klimat, co ujemnie wpływa na poziom wybarwienia owoców, tej odmiany nie ma w sadach w południowej i wschodnio-południowej Europie oraz w Turcji. Także na Litwie i Białorusi. Niewiele w rejonie Krasnodaru, Ukrainie i w Czechach.
Wymienię najważniejsze zalety i wady tej odmiany.

Zalety :

 • wczesne wejście drzew w ekonomiczne owocowanie
 • wysoka plenność, najwyższa z spośród uprawianych odmian w kraju
 • wysokie ceny skupu, zbliżone do cen odmiany Golden Delicious
 • łatwiejsza produkcja od wartościowych odmian Gala i Golden Delicious
 • wysoka opłacalność produkcji jabłek
 • piękne czerwone owoce, dobrze się przechowujące przy korzystnych warunkach pogodowych i zebranych w odpowiednim terminie

Te zalety miały decydujący wpływ na duże zainteresowanie ze strony producentów jabłek, zagranicą i w Polsce.

Wady :

 • mierny smak owoców. Główny powód spadku spożycia i cen skupu, w krajach gdzie smak jabłek jest ważną cechą jakościową
 • krótki okres optymalnego zbioru jabłek. Owoce za wcześnie zebrane mają gorszy smak, za póżno, źle się przechowują
 • kwiaty wrażliwe na przymrozki, drzewa na bardzo niskie temperatury, a owoce na wysokie temperatury (gorsze wybarwienie)
 • odmiana podatna na rewersję (gałęzie ze słabo wybarwionymi owocami )
 • na starszych drzewach gorzej wybarwiają się owoce.

Te wady skłaniają do zastanowienia się nad znaczącym rozwojem uprawy tej odmiany w naszym kraju ?

W krajach zachodniej Europy, ze względu na gorszy smak od wielu innych odmian, ta odmiana nie ma większego znaczenia na lokalnym rynku. W Niemczech, Holandii i Belgii poziom produkcji owoce dostosowany jest do wielkości eksportu.

Do krajów wschodniej Europy, arabskich i Indii. Zmniejsza się produkcja tej odmiany, nie ma przyszłości.

Odwrotnie jest w naszym kraju. To duże zainteresowanie tą odmianą jest uzasadnione z następujących powodów. Stosunkowo duży popyt w kraju ze względu na piękny kolor bez zwracania uwagi na smak. Wysoka plenność i opłacalność, łatwa produkcja jabłek. Kolejny argument to jeszcze duże możliwości eksportu naszych jabłek do krajów wschodniej Europy, gdzie ceniony jest piękny kolor jabłek, bez względu na ich smak. Mamy większe szansy na duży eksport niż kraje zachodniej Europy.

Przy tych ważnych zaletach, w ocenie wartości tej odmiany, nie można pominąć jej wady. Przede wszystkim smak jabłek. Gusty konsumentów szybko się zmieniają, w kraju i zagranicą. Istotny wpływ klimatu na wrażliwość kwiatów, jakość i przechowanie jabłek. Przykład tegoroczny. Jeśli w krajach wschodniej Europy zmieni się ocena wartości smaku jabłek i wzrośnie lokalna produkcja tej odmiany, spadnie tam import między innymi naszych jabłek. Z tych powodów radzę ostrożność w dalszym zwiększaniu dużych powierzchni sadów odmiany Red Jonaprince. Nie jest i nie będzie czołową odmianą na światowym rynku jabłek. Odmiana bez większej przyszłości, także w naszym kraju. W najbliższej przyszłości najważniejszymi cechami jakościowymi jabłek, będą kolor skórki i smak. owoców.

Prof.dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych,Lublin


Zapasy jabłek w dniu 1 grudnia 2017 roku

Zapasy jabłek w dniu 1 grudnia 2017 roku, dla porównania w tym samym miesiącu z rokiem 2016 w wybranych krajach z wysoką produkcją i w całej UE, w mln ton.

Kraj 2017 2016
Polska 1,0 1,5
Włochy 1,0 1,5
Francja 0,6 0,6
Niemcy 0,2 0,4
Unia Europejska 3.5 4.7
W tym roku, porównaniu z dniem 1 listopada, zapasy zmniejszyły się o 200 tys. ton w Polsce i we Włoszech i o 100 tys.ton we Francji i w Niemczech.

Prof.dr hab.Eberhard Makosz


Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin


Aktualna sytuacja na krajowym rynku jabłek

W pierwszych dniach miesiąca listopada, do grup i organizacji oraz większych producentów jabłek w całym kraju, zwracałem się z pytaniami o wielkość zbiorów i zapasów oraz jakość i odmian przechowywanych jabłek pisze prof. Makosz. Otrzymałem ponad 50 wyczerpujących odpowiedzi. W oparciu o te informacje i notowania cenowe oparłem swój pogląd o aktualnej sytuacji na naszym rynku jabłkowym

Zbiory w mln ton: 2017 - co najmniej 2.9. 2016 - 4.0.

Zagospodarowanie w mln ton 2017/18 2016/17
Jabłka deserowe 1,4 1,6
w tym eksport 0,8 1,0
Jabłka przemysłowe 1,5 2,4
w tym na sok zagęszczony 1,1 1,9

Zapasy jabłek na dzień 1 listopada: 2017 - 1.2, 2016 - 1.7.

Gorsza jakość przechowywanych jabłek. W porównaniu z ubiegłym rokiem przechowuje się więcej jabłek odmian Gala i Golden Delicious, a mniej odmian Jonagold i Idared. W tym roku znaczna liczba członków i organizacji producentów przechowuje swoje jabłka we własnych przechowalniach i zwykłych chłodniach.

W kilku większych grupach i organizacjach, pusta jest część komór z zmodyfikowaną atmosferą. Jabłka przechowane w przechowalniach i zwykłych chłodniach istotnie stracą na jakości (jędrności) już w styczniu przyszłego roku. Wpłynie to na wysokość eksportu i ceny skupu.

W połowie listopada średnie ceny skupu jabłek w obrocie krajowym wynosiły zł/kg
średnio dla 6 odmian Gala Golden Delicious Jonagold Przemysłowe
2017 1,72 1,9 1,77 1,68 0,95
2016 0,86 1,25 1,13 0,83 0,25
Za jabłka eksportowe w tym samym czasie w zł/kg
2017 1,61 1,9 1,7 1,58
2016 0,84 1,07 0,94 0,61

Ceny detaliczne w supermarketach, w zależności od odmiany wahały się od 3.5 - 4.2 zł/kg w dużych miastach i od 2.50 - 3.00 zł/kg w mniejszych miejscowościach. W porównaniu z rokiem ubiegłym były wyższe o około 1.0 zł/kg. Jak na razie jest dobry popyt na nasze jabłka w kraju, niewielki na eksport do krajów wschodniej Europy.

Rynki zagraniczne

W porównaniu z rokiem 2016, zbiory jabłek są niższe o 2.0 mln ton w krajach Unii Europejskie i o około 1.0 mln ton w pozostałych krajach europejskich.

Jeszcze nie są mi znane prognozy zbiorów jabłek w krajach południowej półkuli.

W połowie listopada, średnie ceny skupu jabłek deserowych wysokiej jakości wynosiły w euro/kg:

Gala Golden Delicious Jonagold
Niemcy 0,85 0,75 0,70
Płd. Tyrol 1,00 0,85
Francja 1,00 1,00
Holandia 0,65 0,55

W krajach wschodniej i środkowo-wschodniej Europy :
Krasnodar 0.65, Kazachstan 0.48, Białoruś 0.43, Litwa 0.40, Ukraina 0.32. W tych krajach ceny skupu jabłek wynosiły średnio 0.15 euro/kg.

Ceny detaliczne za jabłka wysokiej jakości odmian Gala i Golden Delicious wahały się od 2.5 - 3.5 euro/kg w Niemczech, Francji, USA, pld.Tyrol i Wiedniu. W Holandii, Wilnie, Moskwie i Teheranu 1.5 - 2.0 eur/kg. W Białorusi 1.00 - 1.50, w Pradze i Kazachstanie 0.70 - 0.90, a na Ukrainie 0.60 - 0.70 eur/kg.

W dniu 1 listopada w krajach Unii Europejskiej zapasy jabłek wynosiły około 4.0 mln ton, mniej o 1.3 mln ton. We Włoszech 1.1 mln ton, w ubiegłym roku 1.7 mln ton. W Niemczech 256 tys. ton, mniej o 190 tys. ton. Najwyższe zapasy mogą być w Polsce. Niewielkie są zapasy w krajach wschodniej Europy, także istotnie mniejsze niż w zeszłym roku.

Niższe zapasy jabłek w Europie o około 1.5 mln ton, będą miały wpływ na poziom cen skupu do końca tego sezonu.

Poziom cen będzie zależał od jakości jabłek, odmian i terminu podaży. Wobec wyższych cen skupu w większości krajach europejskich, mamy duże szanse na wyższe niż dotąd ceny eksportowanych jabłek.
Problemem będzie jakość jabłek.

Prof.dr hab.Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin


Ogólnopolskie Dożynki Ogrodnicze

W dniu 5 listopada odbędą się w parafii Matki Boskiej Szkaplerznej, w Warce. Początek Mszą Swiętą, dziękczynna o godzinie 12.00 w kościele parafialnym przy ulicy Franciszkańskiej 22.
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, zaprezentuje swój sztandar i kosz dożynkowy. Bardzo zachęcamy do udziału w tej Dziękczynnej uroczystości.

Zarząd
Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin


Śliwa Węgierka bez objawów szarki.

W krajowej produkcji owoców, śliwki odgrywają marginalną rolę. Przy zbiorach około 100 tys. ton, udział w globalnej produkcji owoców, wynosi zaledwie 0.25 %.W ostatnich 25 latach, zbiory śliwek zmniejszyły się o około 75 tys. ton. Główny powód, silne porażenie drzew Węgierek przez groźną chorobę wirusową, zwana szarką lub ospowatością śliw. Owoce z chorych drzew nie nadają się do spożycia a także do produkcji różnych przetworów, włącznie do śliwowicy. Jak dotąd nie ma sposobu zwalczania tej choroby, jedyny to karczowanie chorych drzew. W rejonie Lącka, znanego z dużej koncentracji uprawy Węgierek i śliwowicy, nie ma już większych sadów z odmianą Węgierki Zwykłej i także w nowych nasadzeniach.

Rewolucyjne odkrycie
W jednym ze sadzów we wsi Tęgoborzy, powiat Nowy Sącz, rośnie kilkudziesięcioletnia śliwa bez objawów choroby szarki na liściach i owocach. Około 10 lat temu, tym drzewem zainteresował się Pan Stanisław Małek mieszkaniec Tęgoborzy. Drzewo dobrze obserwował, rozpoczął produkcję drzewek i zakładanie sadów z tych drzewek w swoim gospodarstwie. Od wielu lat obserwacje na drewkach w szkółce i drzewach w sadzie, prowadzi Dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa Pan Andrzej Nowak.

Wykonuje także laboratoryjne testy o tej chorobie na tych drzewach. Od kilku lat, tymi drzewami interesują się Pani prof. dr hab. Elżbieta Rozpara z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach i moja skromna osoba. Po tych wieloletnich obserwacjach, ten czteroosobowy zespół, nie zauważył objawów szarki na liściach i owocach. Są to teraz w naszym kraju pierwsze drzewa typu Węgierek wolnej od tej groźnej choroby wirusowej. Warto nadmienić, że w niedalekiej odległości, rosną drzewa Węgierki Zwykłej, z silnymi objawami szarki na liściach i owocach. W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach, bada się odporność tych drzew na szarkę. Drzewka bada się w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz w stacjach Centralnego Ośrodka Badania Odmian Uprawnych w Słupii Wielkiej. Wstępna nazwa Temano.

Drzewa i owoce
W warunkach Tęgoborzy, na IV klasie gleby i na słabo rosnącej podkładce siewki Węgierki Wangenheima, drzewa osiągają średnio silny wzrost. Odpowiednia rozstawa drzew, 4.0 x 2.0 - 2.5 1000 - 1250 na hektarze. Drzewa obficie i corocznie owocują. W okresie pełnego owocowania drzew, plon może przekroczyć 30 kg, owoców wysokiej jakości z drzewa. Owoce kształtem podobnym do Węgierek, nieco większe od owoców Węgierki Zwykłej. Barwa skórki granatowa, z pięknym szaro niebieskim nalotem. Miąższ koloru zielonkawo - żółtego, łatwo odchodzi od pestki. Średnia masa owocu około 25 gram. Drugą bardzo ważną zaletą tej odmiany, to bardzo dobry smak owoców. Zdaniem wielu konsumentów, najsmaczniejsze owoce odmian Węgierek uprawianych w naszym kraju. Są to owoce wybitnie deserowe. Nadają się także do wypieków, kandyzowania i produkcji śliwowicy.

Odmiana godna uwagi
Przez uprawę tej odmiany, możemy ponownie produkować śliwki Węgierki, o wyższych walorach niż dotychczas uprawiane odmiany tego gatunku. Podkreślam te dwie ważne zalety, brak szarki oraz wspaniały smak owoców. Już z tych powodów, zasługuję na uwagę, zwłaszcza ze strony producentów owoców. Przy wysokiej plenności, gwarantuje dobry wynik ekonomiczny. Jestem spokojny o zbyt owoców. Warto rozpocząć próby uprawy, zarówno w małych sadach przydomowych, jak i w większych sadach towarowych.

Bliższych informacji o tej odmianie i wyprodukowanych drzewkach w swojej szkółce można uzyskać od Pana Stanisława Małka, Tęgoborze 144, 33-312 Tęgoborze, tel.604 783 377, email: malek.kwiatek@wp.pl

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych,Lublin

Foto: Piotr Grel


Odmiany jabłek dostosowane do potrzeb i wymagań rynków zbytu.

Podstawowymi warunkami sprzedaży dużej ilości jabłek po opłacalnych cenach, jest ich dostosowanie do potrzeb oraz wymagań rynku zagranicznego i krajowego. Produkujemy dużo jabłek deserowych, ale za mało wysokiej, a jeszcze mniej bardzo wysokiej jakości oraz odmian, których lubią zagranicznej i krajowi konsumenci. Duże są różnice potrzeb i wymagań w kraju i zagranicą. Kto się do nich dostosuje swoją produkcją jabłek, ma zapewnione nie tylko wysokie ale nawet bardzo dobre wyniki ekonomiczne. A kto tego nie potrafi, musi się spodziewać niskich cen i trudności w zbycie swoich jabłek deserowych.

Na światowym rynku jabłek, duże są rożni w wymaganiach jakościowych i odmianowych. Najwyższe wymagania są w krajach arabskich. Tam można sprzedać tylko jabłka bardzo wysokiej jakości, koloru czerwonego, po bardzo wysokich cenach. Niższe są w krajach wschodniej Europy, w których jeszcze jest duży popyt na jabłka różnych odmian, średniej jakości. Sama Rosja importuje ponad 1.2 mln ton jabłek deserowych. Powoli w wielu krajach spada pożycie jabłek. Znikome, bądź bardzo niskie jest w krajach środkowej Afryki, najwyższe w Austrii i Turcji, ponad 25 kg/mieszkańca. W Polsce, w ciągu ostatnich 20 lat spadło z 25 do 12 kg/mieszkańca. Polska już może eksportować swoje jabłka na cały świat, w tym 90 - 95 % do krajów europejskich, najwięcej do krajów wschodniej Europy. Aktualnie eksportujemy około 1.0 mln ton jabłek, z dużymi szansami zwiększenia, co najmniej o 300 tys. ton. Pod warunkiem, że poprawi się jakość jabłek i więcej odmian jednokolorowych. Dotyczy to także rynku krajowego. Przedstawię odmiany jabłek, uprawiane w kraju, które będą odpowiadały w najbliższych latach wymaganiom oraz potrzebom, zarówno rynkowi zagranicznemu jak i krajowemu. Przy wyborze odmiany, trzeba uwzględnić jej wymagania glebowe i klimatyczne, a te są różne w naszym kraju. Dla zalecanych odmian, najkorzystniejsze są w rejonie Sandomierza i dużego obszaru Dolnego Śląska, zaś najmniej w północno - wschodniej części kraju.

Zalecane odmiany:
Gala jej paskowane sporty, m.in. Royal Gala i Gala "Schniga".
Jabłka tych odmian można w dużych ilościach i po wysokich cenach, sprzedać na całym świecie. Także w naszym kraju. Wysokie plony dobrej jakości uzyskuje się na żyznych glebach i w ciepłych stanowiskach. W takich warunkach warto uprawiać te odmiany, na szerszą skalę niż do tej pory.

Golden Delicious Reinders.
Dobry zbyt i atrakcyjne ceny w krajach północnej Afryki oraz wschodniej Europy i w naszym kraju. Traci na znaczeniu w krajach zachodniej Europy i USA. Średnie wymagania glebowe. Wymaga cieplejszych stanowisk. Ze względu na duże potrzeby w krajach wschodniej Europy, warto uprawiać na co najmniej dotychczasowym poziomie. W kraju jest zbyt na jabłka średnicy co najmniej 8.0 cm z pięknym żółtym kolorem.

RedJonaprince, RedJonaprince Select i Jonagored.
Łatwy zbyt prawie na całym świecie i w naszym kraju. Mniejsze wymagania glebowe. Te odmiany można z powodzeniem uprawiać na dużej powierzchni naszego kraju. Odmianę RedJonaprince uprawia się już na szeroką skalę w Niemczech, Austrii i Holandii. Za kilka lat można się spodziewać nadmiaru jabłek tej odmiany na europejskim rynku. Ostrożnie z dużymi nasadzeniami w naszym kraju. Większość europejskich konsumentów nie lubi jabłek tej odmiany o bardzo ciemnym czerwonym kolorem

Red Delicious oraz sporty Camspur (Redchief) i RedCap.
Dobry ich zbyt, także prawie na całym świecie, po atrakcyjnych cenach. Jabłka lubiane przez krajowych konsumentów. Wszystkie te odmiany wymagają bardzo żyznych gleb i ciepłego stanowiska. W związku z tymi wymaganiami, ograniczone są możliwości uprawy tych odmian w naszym kraju. Z dwóch wymienionych sportów ciekawszy jest Camspur, ze względu na atrakcyjniejszy, jaśniejszy czerwony kolor.

Z odmian dwukolorowych nadal duże znaczenie mają Szampion i Idared.
Odmiana Szampion, ze względu na dobry smak jabłek, cieszy się coraz większym zaintresowaniem u europejskich konsumentów. Bardzo ceniona przez naszych konsumentów. Drzewa obficie i corocznie owocują. Nie wymagają bardzo żyznych gleb i ciepłych stanowisk. Można uprawiać na dużej powierzchni naszego kraju. Wadami tej odmiany są wrażliwość na gorzką plamistość podskórną i szybką utratę jędrności miąższu. W miejscach nisko położonych, drzewa uszkadzane są przez silniejsze mrozy.
Idared.
Odmiana nadal poszukiwana, ale tylko w krajach wschodniej Europy. Podobnie może być w najbliższych latach. W naszym kraju ma znaczenie tylko dla przetwórstwa owocowego. Powodem jest niski smak owoców. Tylko jabłka wysokiej jakości, przechowywane w chłodniach ze zmodyfikowaną atmosferą, mają dobry smak, ale dopiero w czerwcu i później. Duże zainteresowanie jest czerwonymi sportami tej odmiany. Warto je uprawiać na szerszą skalę w naszym kraju. Wielkość produkcji trzeba także dostosować do potrzeb rynku.

Jeszcze godne uwagi są trzy odmiany, o mniejszych potrzebach niż wyżej wymienione - Elise, Pinova, zwłaszcza jej sport Evelina i Empire.

Do odmian o niskich potrzebach na rynku europejskim można zaliczyć, Gloster, Jonagold i Ligol, a w naszym kraju jeszcze Lobo i odmiany letnie.

Chciałbym mocno podkreślić, że możliwość zbytu po opłacalnych cenach wymienionych odmian, dotyczy tylko jabłek wysokiej lub bardzo wysokiej jakości.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych,Lublin


Sytuacja na europejskim rynku jabłek w sezonie 2017/2018

Powszechnie znane są skutki wiosennych przymrozków w sadach jabłoniowych, prawie w całej Europie. W tym roku, w porównaniu z rokiem ubiegłym, zbiory jabłek w Europie mogą być niższe, co najmniej o 3.8.00 tys. ton, tj. 21 %. W krajach Unii Europejskiej mają wynieść 9.3 mln, także mniej o 21 %. Najniższe zbiory jabłek od 10 lat. Niższe zbiory przewiduje się w krajach wschodniej Europy.

W europejskich krajach eksportujących jabłka, oprócz Polski, Włoch, Francji, Belgii i Holandii, zbiory jabłek mają być niższe o około 850 tys. ton. W krajach importujących jabłka, jak Rosja, Niemcy, Anglia, inne kraje wschodniej Europy, w tym roku przewiduje się niższe zbiory o ponad 1.5 mln ton, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Łącznie mniej o blisko 2.4 mln ton. W związku z tym łatwiejszy i korzystniejszy będzie eksport naszych jabłek w całej Europie. Problem deficytu, mogą złagodzić jabłka z Turcji i Chin. W tym sezonie większy będzie udział jabłek odmian Gala i Golden Delicious, mniejszy odmiany Idared i z grupy Jonagold.

W naszym kraju zbiory jabłek mogą wynieść nawet 3.0 mln ton, mniej o 25 %. Od dwóch tygodni mamy korzystną pogodę do wzrostu jabłek. Jeśli taka będzie co najmniej do połowy września, można się spodziewać nawet zbyt dużych jabłek, niezależnie od odmiany. Przy takie produkcji, zagospodarowanie jabłek może być następujące w tys. ton: przetwórstwo 1.600, eksport 800, spożycie w kraju 600.Tylko nie przewidziane duże szkody z powodu niesprzyjających warunków pogodowych może zwiększyć udział jabłek dla przetwórstwa, kosztem eksportu jabłek deserowych.

W związku ze spadkiem zbiorów jabłek, wzrastają ceny skupu i detaliczne. Prawo podaży i popytu. Pierwszy sygnał to ceny skupu za tzw. jabłka z przerywki. Wahają się od 0.80 do 0.85 zł/kg. W zeszłym roku o tej porze wynosiły 0.20 zł/kg, a jabłek deserowych z chłodni 0.65 zł/kg.

Sądzę, że od jesieni do stycznia 2018 roku ceny skupu za eksportowane jabłka odmian Gala i Golden Delicious, wysokiej jakości, wysortowane i zapakowane w kartonach mogą wynieść co najmniej 3.0 zł/kg, a odmiany Idared do 2.0 zł/kg.

Od lutego zaczyna nie import jabłek z krajów południowej półkuli. Dlatego też warto sprzedać większą ilość jabłek do lutego przyszłego roku. W okresie dużej podaży jabłek ceny skupu jabłek przemysłowych mogą być na poziomie 0.60 zł/kg.

Sam jestem ciekaw, czy sprawdzą się te prognozy cenowe i potwierdzą moje wcześniejsze poglądy, że przy zbiorach 3.0 - 3.5 mln ton jabłek w naszym kraju, będą opłacalne ceny za wszystkie jabłka.

Wobec braku jabłek, mamy wielkie szansy na sprzedaż wszystkich naszych jabłek w całej Europie. Jak jeszcze nigdy tak łatwy i korzystny eksport do bliskich krajów. Najwyższych cen należy się spodziewać za odmiany Gala, Golden Delicious i Szampion oraz odmian koloru czerwonego jak RedJonaprince i Red Delicious.

Zapowiada się wyższa dochodowość w produkcji jabłek, co nie powinno być zachętą do zakładania sadów jabłoniowych na nowych i większych powierzchniach.

Jeśli dochód będzie wyższy, warto go wykorzystać do zmiany sadu na bardziej intensywny oraz na inwestycje zabezpieczające drzewa przed przymrozkami, gradobiciem i suszą.

Prof.dr hab.Eberhard Makosz


Prognosfruit: prognozowane zbiory jabłek w 2017 r.

Przesyłam (prof. Makosz) wyniki prognozy zbiorów jabłek w Unii Europejskiej i w kilku innych krajach przedstawionych na kongresie Prognosfruit w Lejdzie w dniu dzisiejszym.

Prognozowane zbiory jabłek w mln ton
2016 2017
Unia Europejska 11,8 9,3
w tym
Polska 4,0 2,8
Włochy 2,3 1,8
Francja 1,5 1,4
Niemcy 1,0 0,6
USA 5,0 4,9
Turcja 2,9 3,3
Rosja 1,7 1,1
Ukraina 1,1 1,0
Chiny 43,0 45,0

Prof.dr hab.Eberhard Makosz


Tanie jabłka przemysłowe

W ostatnim felietonie p.t. "WARTO WIEDZIEĆ", który się ukazał w dniu 29 lipca na portalu trsk.pl, m.in. przedstawiłem ceny skupu jabłek przemysłowych loco zakład w latach 2015 i 2016. Były bardzo różne. W roku 2016 średnia roczna cena była niższa o 0.10 zł/kg, w porównaniu z rokiem 2015. Znaczną część jabłek skupywali pośrednicy, z marżą około 5 gr/kg. W tych dwóch latach ceny skupu były opłacalne tylko w czterech ostatnich miesiącach 2015 roku.

Jakie były przyczyny tak niskich, nieopłacalnych cen skupu? Moim zdaniem, najważniejszą przyczyną, była wysoka produkcja jabłek. Wysoka podaż do produkcji soku zagęszczonego. W tych dwóch latach, nadwyżka nad zagospodarowanymi jabłkami deserowymi wahała się od 2.2 do 2.3 mln ton, w tym 1.9 do 2.0 do produkcji soku zagęszczonego. Przy tak wysokiej podaży, logicznie brzmi pogląd wielu przetwórców jabłek

"dlaczego mam płacić wyższe ceny, jeśli mogę kupić duże ilości jabłek po niskiej cenie".


W gospodarce rynkowej ważną rolę odgrywa prawo podaży i popytu. Przy nadmiernej podaży nad popytem, obniżają się ceny jakiegokolwiek produktu, w tym także owoców. W gospodarce kapitalistycznej bardzo ważna jest następująca zasada: "maksymalny zysk". Zasada obligatoryjna dla szefów produkcyjnych firm, w tym także dla zagranicznych firm przetwórczych, działających w Polsce.

Prawo podaży i popytu dobrze funkcjonuje przy "rozsądnych" relacjach między ceną surowca i ceną jego produktu. Tak nie było w roku 2016 w relacjach między cenami skupu jabłek i cenami zbytu soku zagęszczonego, kiedy ceny zbytu (1.10 eur/kg, czyli 4.62 zł/kg) były ponad 15-krotnie wyższe od cen skupu jabłek. Przy takiej relacji nie działa prawo podaży i popytu, a zasada maksymalnego zysku.

Podstawową możliwością uzyskania wyższych cen skupu jabłek jest zmniejszenie ich produkcji, zwłaszcza do przerobu na sok zagęszczony. Można to osiągnąć przez niższe zbiory jabłek, zwiększenie potrzeb do produkcji innych przetworów jabłkowych oraz przez zwiększony eksport do krajów zachodniej Europy. Inny sposób to tzw. program wycofania jabłek z rynku. Tak, ale przy rzeczywistym wycofaniu, np. do przerobu na biogaz, alkohol, czy inne sposoby. Spadek przerobu jabłek na sok zagęszczony poniżej 1.5 mln ton, wpłynie na wzrost cen skupu. Jestem ciekaw, ile w tym sezonie przerobi się jabłek na sok zagęszczony i po jakich cenach skupu.

Poziom cen skupu jabłek zależny jest także od cen zbytu soku zagęszczonego. A te są bardzo różne w czasie i w krajach produkujących sok zagęszczony. Przetwórcy dbają nie tylko o opłacalną produkcję, ale także o maksymalne zyski, często kosztem niskich cen skupu jabłek. Popyt na sok jabłkowy jest dość stabilny. Silną konkurencją są soki cytrusowe oraz sztucznie barwione i słodzone napoje. Ta konkurencja jest wyjątkowo duża w naszym kraju. Wspomniane napoje dominują nie tylko w naszych sklepach, ale także na spotkaniach i przyjęciach m.in. organizowanych przez producentów jabłek. Jedyną organizacją, która od trzech lat promuje i zachęca w kraju i zagranicą do spożycia polskiego soku jabłkowego jest KUPS.

Przy ocenie tych niekorzystnych sytuacji dla producentów jabłek przemysłowych warto zadać sobie pytanie, co zrobić tak dużą ilością jabłek, bez możliwości ich przerobu na sok zagęszczony.

Przy tak wysokiej produkcji jabłek przemysłowych i soku zagęszczonego, obie strony są od siebie zależne i sobie potrzebne. Podstawowe warunki do partnerskiej współpracy. Do szczerej wymiany informacji o wspólnych problemach, o spodziewanych zbiorach jabłek, w tym przemysłowych, i cenach zbytu soku zagęszczonego. W oparciu o takie informacje można w dużym przybliżeniu ocenić potrzeby na jabłka i poziom ich cen skupu. Taką analizę mógłby przeprowadzić kilkuosobowy zespół kompetentnych osób z każdej strony, przed rozpoczynającym sezonie skupu jabłek. Przy partnerskiej współpracy winno obowiązywać prawo podaży i popytu, a nie zasada maksymalnego zysku. Ceny skupu winno się dostosować do cen zbytu, ale z "normalnym" zyskiem. A takim może być przykładowo: przy cenie zbytu soku zagęszczonego 1.10 eur/kg, cena skupu co najmniej 0.45 zł/kg. Wtedy obie strony uzyskają satysfakcjonujący wynik ekonomiczny. Przy takiej relacji cen, szybko nie spadnie produkcja jabłek przemysłowych w kraju, gdyż może być atrakcyjna dla wielu producentów tych owoców. Tylko czy nas stać na taką partnerską współpracę? Nie będzie możliwa przy stosowaniu zasady maksymalnego zysku i przy silnej konkurencji między zakładami produkującymi sok zagęszczony.

Jakich można się spodziewać cen skupu jabłek w najbliższych latach?

Obawiam się, że będą na poziomie lat 2015 i 2016, czyli niskie. W ostatnich 5 latach założono nowe sady jabłoniowe ma powierzchni około 20 000 hektarów. W związku z tym zbiory jabłek mogą wzrosnąć o 500 tys. ton, z 4.0 do ponad 4.5 mln ton. Z tej wielkości zagospodaruje się około 1,8 mln ton jabłek deserowych. Nadwyżka ponad 2.7 mln ton to jabłka do przerobu na różne przetwory, w tym na sok zagęszczony 2.2 - 2.3 mln ton. Zdolności przerobowe zakładów produkujących sok zagęszczony przekraczają 2.5 mln ton. Zwiększająca się nadprodukcja jabłek, nie wpłynie na wzrost cen skupu, przeciwnie. Warto sobie zadać pytanie, w jakim stopniu działalność producentów jabłek wpływa na obniżenie cen skupu.

Mamy nadprodukcję nie tylko jabłek, także owoców porzeczki czarnej, zaczyna się w produkcji owoców malin.

Musimy zrozumieć, że każda nadwyżka nad potrzebami pogarsza wynik ekonomiczny. Aktualne jest hasło: "zanim założysz sad, sprzedaj owoce".

W najbliższych latach Polska nadal będzie jednym z największych producentów jabłek przemysłowych na świecie. W związku z tym warto opracować strategię produkcji i zagospodarowania jabłek przemysłowych. Tylko znaczące klęski losowe mogą okresowo zmniejszyć zbiory tych owoców. Z powodów ekonomicznych część producentów zrezygnuje z produkcji jabłek przemysłowych. Tempo rezygnacji będzie zależało od poziomu cen skupu.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju sadów Karłowych


Warto wiedzieć

W naszym kraju, w ostatnich dwóch latach, na różne przetwory, przerabiano 2.2 - 2.3 mln ton jabłek, w tym 1.9 - 2.0 mln ton na sok zagęszczony. Stanowiło to 55 - 58 % zbiorów jabłek. Tylko w Chinach przerabia się więcej jabłek, 5.0 - 5.5 mln ton.

Dużo jest dyskusji na temat niskich cen skupu jabłek wykorzystanych do produkcji soku zagęszczonego. W oparciu o materiał liczbowy uzyskany z Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa IERiGZ, wybrałem ceny skupu jabłek i ceny zbytu soku zagęszczonego w latach 2015 i 2016.

Średnie ceny skupu jabłek do produkcji soku zagęszczonego, loco zakład, w gr/kg:

Miesiące I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII średnio rocznie
2015 25 25 34 38 39 - 33 35 50 51 44 43 38
2016 30 30 27 24 24 23 33 25 26 25 33 33 28

Duże były rozpiętości cen w poszczególnych miesiącach w roku 2015. Wysokie w ostatnich czterech miesiącach, w których jest największa podaż jabłek. Inaczej było w następnym roku. Niższe były ceny, średnio rocznie o 10 gr/kg

Średnie ceny zbytu jabłkowego soku zagęszczonego w euro/kg:

Miesiące I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII średnio
2015 0,82 0,81 0,84 0,85 0,85 0,83 0,88 0,97 1,08 1,07 1,12 0,91 0,92
2016 1,19 1,15 1,15 1,16 1,15 1,12 1,07 1,08 1,07 0,93 0,98 1,01 1,08

Odwrotnie było w cenach zbytu, wyższe w 2016 roku, z mniejszymi różnicami w ciągu tego roku. W porównaniu z rokiem 2015,średnio roczna cena była wyższa o 0.16 euro/kg.

W średnich cenach istnieją rozpiętości, które maja decydujący wpływ na ostateczny wynik. Dotyczy to także wyżej prezentowanych cen. Różny jest poziom rozpiętości cen. Na przykład w 2016 rozpiętość cen skupu jabłek w poszczególnych województwach wynosiła 0.20 - 0.37 zł/kg. Średnia 0.28 zł/kg. Średnie ceny obrazują ogólną sytuację i trendy, w tym wypadku w cenach.

Różne są jabłka przerabiane na sok zagęszczony, gdyż pochodzą z różnych źródeł. Z sadów przydomowych, z odsortu jabłek deserowych i z sadów towarowych. Najwięcej z sadów z starymi drzewami, mało atrakcyjnych odmian i niedostatecznie pielęgnowanych. Sady o małej powierzchni, z których wpływy są dodatkowym źródłem dochodu w gospodarstwie. Większość prac wykonują członkowie rodziny. Można je określić jako typowe sady przemysłowe. W takich sadach koszty produkcji wynoszą co najmniej 0.40 zł/kg. Są sady w których się produkuje jabłka deserowe, niższej jakości i odmian z niską wartością handlową. Lecz jabłka z tych sadów nie znajdują zbytu jako deserowe w kraju i zagranica, a tylko w naszym przetwórstwie owocowym. W tych sadach koszty produkcji, są wyższe o około 0.20 zł/kg od kosztów w sadach przemysłowych.

W oparciu o średnie ceny skupu jabłek i uzyskanych informacji od kilku przetwórców spróbowałem obliczyć, średnie koszty produkcji soku zagęszczonego.

Przyjąłem następujące wartości: 6.5 kg jabłek x 0.32 zł/kg, plus koszty wytworzenia 1.30 zł/kg = 3.38 zł/kg (przy kursie 4.20 zł/euro, koszt 0.80 euro/kg ). Przy cenie skupu jabłek 0.25 zł/kg, średni koszt produkcji soku zagęszczonego wynosi około 3.0 zł/kg (0,70 euro/kg), a przy cenie skupu 0.40 zł/kg, około 4.0 zł/kg ( 0.93 euro/kg).

W tym dwuletnim okresie we wszystkich miesiącach zanotowano nadwyżkę finansową (różnica między ceną zbytu i kosztami produkcji) w produkcji soku zagęszczonego. Duże były różnice w poszczególnych miesiącach. Przy cenie skupu jabłek 0.32 zł/kg od 0.01 do 0.39 euro/kg. Są to średnie wartości. Inne mogą być wyniki w miesiącach, czy w przetwórniach. Inaczej było w produkcji jabłek. Tylko w roku 2015, w trzech ostatnich miesiącach, za część jabłek, ceny skupu pokryły koszty ich produkcji.
To są fakty o których warto wiedzieć.

Szczegółowy komentarz o cenach i kosztach w następnym felietonie.
Prof. dr hab. Eberhard Makosz


Ceny skupu przemysłowych owoców wiśni w Europie

Sprawdziły się prognozy zbiorów wiśni. Bardzo niskie zbiory w Polsce, Niemczech, Danii, Belgii oraz na Ukrainie miały istotny wpływ na ceny tego gatunku, jakie są w tym roku. Będzie to miało też wpływ na poziom cen przetworów wiśni.
Ceny skupu za owoce przemysłowe w eur/kg:

Niemcy, 0.80-0.90 do produkcji soku, 1.10 1.20 do produkcji mrożonek.
Węgry i Dania 1.00 - 1.10 do produkcji mrożonek i kompotów
Turcja, 0.83-0.85 do produkcji mrożonek
Serbia, 0.75 - 0.80 do produkcji mrożonek
Ukraina, 0.70 - 0.75 do produkcji mrożonek, 0.37 - 0.45 do produkcji soków.

W naszym kraju zaczął się zbiór wczesnych deserowych odmian wiśni. Ceny skupu wahają się od 4.0 do 4.5 zł/kg. Przed nami zbiory owoców odmiany Lutówka. Jakie będą ceny skupu?? Wysokie ceny skupu nie powinny być zachętą do zakładania nowych sadów wiśniowych. Prezentowane ceny uzyskałem od pojedynczych ekspertów z wymienionych krajów. W żadnym z tych krajów, już dawno nie było tak wysokich cen za owoce przemysłowe wiśni.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin


Pierwsza prognoza zbiorów jabłek i gruszek w 2017 roku

Podobnie jak w poprzednich latach, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych opracowało prognozę zbiorów jabłek i gruszek, z której także korzystają WAPA i referenci na kongresach Prognosfruit.

Tegoroczne opracowanie prognozy było bardzo trudne z związku dużymi różnicami w owocowaniu drzew,z powodu szkód przymrozkowych Straty w plonach od 0 do 100 %.
Prognozę opracowano w oparciu o informacje uzyskanych od 52 producentów jabłek i gruszek oraz 10 ekspertów i doradców sadowniczych, na posiedzeniu Zarządu i Komisji Rewizyjnej w dniu 5 lipca br. Po dokładnej analizie posiadanych informacji ustalono, że tegoroczne zbiory jabłek mogą wynieść około 2.850 tys. ton,w porównaniu z rokiem ubiegłym mniej o około 30 %, a zbiory gruszek 40 tys. ton,mniej po około 40 %. Jeśli do końca września będą korzystne warunki pogodowe do wzrostu jabłek,zbiory przekroczą 3.0 mln ton.
Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych


W Europie mniej owoców wiśni

W tym roku w Europie będą istotnie niższe zbiory wiśni niż w poprzednich latach. Główna przyczyna to szkody przymrozkowe. Bardzo duże są różnice w szkodach między krajami. Z nie wielkimi stratami na południu Rosji (Krasnodar), z bardzo dużymi w Polsce, Białorusi i Ukrainie.

Duże różnice są w obrębie kraju. Na przykład w Polsce, największe straty są w rejonie grójecko - wareckim, Białej Rawskiej, Lubelszczyzny i wschodniej Polsce, a mniejsze na Kujawach, Wielkopolsce, Małopolsce, Dolnym i Górnym Śląsku.

Wobec dużych różnic między krajami, rejonami i sadami, bardzo trudno o możliwie dokładną prognozę zbiorów. Tegoroczną prognozę należy traktować jako orientacyjną we wszystkich krajach. Na bardzo niskie zbiory wiśni w naszym kraju, zasadniczy wpływ miały szkody przymrozkowe, choroby grzybowe i bakteryjne oraz silny opad zawiązków z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w okresie kwitnienia drzew. Inny powód, to likwidacja znacznej powierzchni sadów wiśniowych w 2016 roku, z powodu niskich cen skupu owoców wiśni. Wiele jest sadów z drzewami bez lub tylko kilkunastoma owocami. W naszym kraju nie ma sadu choćby z jednym normalnie owocującym drzewem.

Uzyskałem informacji o spodziewanych zbiorach wiśni w 10 krajach europejskich od ekspertów i producentów tych owoców. Na ich podstawie opracowałem wstępną prognozę zbiorów, które są mniejsze w każdym kraju. W porównaniu z rokiem 2016, w tym roku mogą wynieść w procentach : Rosja (Krasnodar) około 90,Serbia,Węgry i Belgia 80 - 85,Turcja 70 - 75, Niemcy, Dania około 50, Macedonia 30 - 35, Polska do 20, Białoruś i Ukraina 10 -15.

Duży deficyt tych owoców, mogą złagodzić niższe straty w krajach z wysoką produkcją wiśni. W Turcji, Serbii i na Węgrzech. Od tygodnia trwają zbiory wiśni w Serbii i Macedonii, ze średnią ceną skupu 0.70 eur/kg. W zeszłym w podobnym czasie, były niższe o około 50 %

W naszym kraju nawet najwyższe ceny skupu, nie zrekompensują wysokich strat w owocach.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych


Polacy spożywają coraz mniej jabłek

W naszym kraju od kilkunastu lat trwają dwa trendy w produkcji jabłek. Pierwszy, to wzrost produkcji, drugi spadek spożycia. Zbiory wzrosły z 2.0 do 4.0 mln ton, a spożycie spadło z 27 do 13 kg na mieszkańca(M).

W latach 1982 - 1986 spożycie wahało się od 22 do 27 kg/M. Potrzeby od 800 do 1.0 mln ton, przy zbiorach około 1.5 mln ton. Potrzeby jabłek do spożycia wynosiły od 53 do 66 % zbioru tych owoców. Udział jabłek w spożyciu wszystkich owoców przekraczał 60 %, przy bardzo niskim udziale owoców południowych. Lekki spadek spożycia jabłek zaczął się od 1997 roku. W okresie 1997 - 2005 spożycie utrzymywało się w granicach 20 - 24 kg/M. Potrzeby wahały się od 760 do około 900 tys. ton, 40 do 45 zebranych jabłek. Od roku 2006 zaczął się znaczący spadek spożycia jabłek .Od 17 kg w 2006 do około 13 kg na mieszkańca w latach 2015 i 2016. W latach 2015 i 2016 przy zbiorach około 4.0 mln ton, potrzeby na jabłka do spożycia wynosiły zaledwie 500 tyś. ton

Około 13 % zebranych jabłek i 33 % samych jabłek deserowych. Tak niskiego udziału jabłek do spożycia w stanie świeżym do wyprodukowanych, nie spotyka się w żadnym innym kraju. Tylko do 2005 roku poziom spożycia jabłek odgrywał istotna rolę w ich zagospodarowaniu, a niewielką w ostatnich dwóch latach.

Tabela. Spożycie owoców w latach 2012 - 2016 w kg/M.

2015 2016 średnio z 5 lat procent
Jabłka 15,0 12,7 13,8 34
Owoce pestkowe 3,8 4,4 4,3 10
Owoce jagodowe 4,8 5,6 5,4 13
Pozostałe owoce klimatu umiarkowanego 3,4 4 3,6 9
Owoce cytrusowe 7,4 7,8 7,7 19
Banany 4,8 6,1 5,6 15
Razem 39,2 40,6 40,4 100,0

W latach 2015 i 2016 spożycie jabłek wynosiło około 12.7 kg/M. W porównaniu z rokiem 2012 spadło o ponad 2.0 kg/M. Stanowiło 34 % spożywanych owoców. Spożycie owoców południowych dochodziło do 14.0 kg/M, z średnim udziałem 34 %. W ciągu 3 lat wzrosło o 1.7 kg/M.
W Niemczech spożycie jabłek wynosiło w sezonie 2010/11 około 27 kg/M, a w 2015/16 tylko 20 kg/M. Spożycie owoców południowych było na zbliżonym poziomie, 24 kg/M. W tym 6-letnim okresie spożycie wszystkich owoców spadło z 81 do 77 kg/M.

Spożycie około 13 kg jabłek na mieszkańca jest jednym z najniższych w Europie. Jabłka są dostępne przez cały rok, najtańsze na świecie. Polscy konsumenci kupują więcej owoców południowych, droższych od jabłek. Jakie są tego przyczyny?

Moim zdaniem najważniejszą przyczyną jest nadmiar jabłek niskiej jakości w miejscach sprzedaży. W wielu miejscach oferowane jabłka bardziej się nadają do przerobu na różne przetwory, niż do spożycia w stanie świeżym. Jeszcze jest za dużo jabłek nie sprostających wymogom naszych konsumentom pod względem jakości, smaku i odmian. To zachęca do większych zakupów owoców południowych, które są konkurencją dla naszych jabłek. Gdyby ich nie było, spożycie jabłek byłoby wyższe, ale one będą w coraz większych ilościach i różnorodności. W sklepach, zwłaszcza dużych, jabłka giną w masie owoców południowych. Jeden metr kwadratowy z owocami południowymi przynosi większe korzyści ekonomiczne niż z tanimi jabłkami. Nasze jabłka straciły na szacunku u wielu handlowców i konsumentów, z powodu kiepskiej jakości i niskich cen. Mało jest informacji o wartości naszych jabłek oraz ich promocji w naszym kraju. W naszych mediach jest " cisza" na temat problemów spożycia jabłek w kraju. Bardzo dużo jest rożnych informacji o eksporcie jabłek do dalekich krajów. Słusznie ! Eksport wzrósł z 2 do 33 tys.ton, a roczne spożycie spadło o około 75 tys. ton. Warto różnymi sposobami zadbać o zwiększenie takiej ilości jabłek, która złagodzi problem nadprodukcji jabłek deserowych

Potrzebna jest przysłowiowa walka o krajowy rynek jabłek. Konieczny jest szeroki i wszechstronny program wzrostu spożycia jabłek w oparciu o państwowe środki finansowe. Wzrost spożycia jabłek jest interesem ogólnopaństwowym.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych


Zagospodarowanie jabłek przemysłowych

Jabłka, które nie spełniają wymagań jabłka deserowego i na które nie ma zbytu na rynku jabłek deserowych, nazywa się jabłkami przemysłowymi. W naszym kraju wysoka jest produkcja takich jabłek. W ogólnych zbiorach ich udział waha się od 50 do 60 %. Pod tym względem zajmujemy zdecydowanie pierwsze miejsce na świecie. W krajach z produkcją jabłek na wysokim poziomie, w tym w Chinach, ten udział jest w granicach 15 - 30 %.

Jabłka przemysłowe są głównie przerabiane na różne przetwory, część jest eksportowana lub ulega zniszczeniu. Najwięcej jabłek przerabia się na sok zagęszczony, do roku 2010 około 90%. Od kilku lat wzrasta produkcja soku naturalnego, cydru jabłkowego i różnych innych przetworów. Aktualnie na przerób tych przetworów zużywa się około 300 tys. ton jabłek (13%), po nieco wyższych cenach skupu, niż jabłek do produkcji soku zagęszczonego. W naszym kraju jabłka przemysłowe pozyskuje się z trzech różnych źródeł. Z sadów przydomowych, 10-15 %, odsort z jabłek deserowych, 25-30 % i około 60 % z sadów o niższej produkcyjności. Sady z średnimi plonami 20 - 25 ton/ha, z przewagą jabłek niskiej jakości i odmian o niższej wartości handlowej. Średnia powierzchnia sadu waha się od 2.5 do 5.0 hektarów. Zdecydowaną większość jabłek w tych sadach przerabia się na różne przetwory. Dlatego można je określić jako sady przemysłowe. Powierzchnia tych sadów wynosi około 100 tys. hektarów, z której zbiera się 1.5 do 2.0 mln ton jabłek, bardzo różnej jakości i wielu odmian. Produkowane są w około 30 000 gospodarstwach, w których jabłonie są jednym z kierunków produkcji wśród upraw rolnych. Wpływy finansowe z jabłek są dodatkowym źródłem dochodu. Od wielu lat nie opłacalne są ceny skupu jabłek, zwłaszcza wykorzystanych do produkcji soku zagęszczonego.

Czym można wytłumaczyć tak wysoką produkcję po nieopłacalnych cenach przez około 30 000 producentów. Zdaniem wielu producentów, o takiej chęci decydują względy ekonomiczne. Jaki, moim zdaniem, może być wynik ekonomiczny w produkcji jabłek przemysłowych. Ze względu na niższe koszty pielęgnacji drzew, plony wahają się od 20 do 25 ton z hektara. Przy wykonaniu większości prac pielęgnacyjnych i zbioru jabłek przez członków rodziny, tylko same wydatki ( bez kosztów amortyzacji sadu i innych kosztów pośrednich) mogą się wahać od 0.20 - 0.25 zł/kg. Przy średniej cenie skupu 0.30 zł/kg nadwyżka nad takimi kosztami produkcji, może wynieść średnio 2 000 zł/ha. Może to być ważny dodatkowy dochód w małych gospodarstwach z nie opłacalnymi uprawami rolnymi. Przy cenie skupu poniżej 0.40 zł/kg i kosztach całkowitych nie opłacalna jest produkcja jabłek przemysłowych. Wyższy plon uzyskany przez większe nakłady na pielęgnację drzew, przy tych cenach skupu, nieznacznie poprawia wynik ekonomiczny. Dopiero przy cenach skupu powyżej 0.40 zł/kg (0.10 euro/kg), produkcja jabłek przemysłowych może być atrakcyjna z ekonomicznego punktu widzenia, ale tylko w sadach przemysłowych. Od wielu lat częstsze są ceny skupu poniżej 0.30 zł/kg. Dlatego większość producentów jabłek przemysłowych ponosi duże straty, zwłaszcza za jabłka przeznaczone do produkcji soku zagęszczonego.

Warto zwrócić uwagę na różnice w produkcji jabłek przemysłowych między naszym krajem i krajami zachodniej Europy. My mamy jabłka także z sadów przemysłowych, tam tylko z odsortu jabłek deserowych. W produkcji jabłek przemysłowych ważną role odgrywają różnice cen skupu między jabłkami przemysłowymi i deserowymi. W krajach zachodniej Europy, ceny skupu za jabłka przemysłowe wahają się od 0.06 do 0,12 eur/kg, a jabłek deserowych od 0,.40 do 0.55 eur/kg. Przy takiej różnicy cen, produkcja jabłek przemysłowych nie ma żadnego znaczenia ekonomicznego. Inaczej jest w naszym kraju. Przy cenach skupu jabłek przemysłowych od 0.25 do 0.40 zł/kg i deserowych 0.80 do 1.20 zł/kg, produkcja jabłek przemysłowych może być atrakcyjna dla dużej grupy producentów, ale tylko w małych gospodarstwach, w których wpływy z produkcji jabłek są ważnym dodatkowym źródłem dochodu. Jest to główny powód wysokiej produkcji jabłek przemysłowych w naszym kraju. Inny powód, to możliwość zbytu wszystkich jabłek przemysłowych w zakładach przetwórstwa owocowego, działających w naszym kraju.

Jaka może być sytuacja w produkcji jabłek przemysłowych w Polsce w najbliższych latach.
W ostatnich 7 latach, powierzchnia sadów jabłoniowych wzrosła o 25 000 hektarów. Drzewa w tych sadach wchodzą w okres pełnego owocowania. W związku z tym zbiory jabłek mogą wzrosnąć o co najmniej 500 tys.ton, z 4.0 do 4.5 mln ton. Potrzeby na jabłka deserowe, które aktualnie się wahają od 1.6 - 1.7 mln ton, mogą wzrosnąć do poziomu 1.8 - 2.0 mln ton. Do zagospodarowania zostaje 2.5 - 2.7 mln ton jabłek różnej jakości i odmian. W tym jabłka deserowe, na które nie ma zbytu w kraju i zagranicą. Możliwe, że wzrośnie eksport tych jabłek. Przemysł przetwórczy będzie miał do dyspozycji około 2.5 mln ton tanich jabłek. Wzrośnie produkcja soku naturalnego, cydru jabłkowego i wiele innych różnych przetworów. W najbliższych latach potrzeby jabłek na te przetwory mogą wzrosnąć do co najmniej 500 tys.ton. Do produkcji soku zagęszczonego zostaje około 2.0 mln ton. Poziom cen skupu za te jabłka, głównie zależy od cen soku zagęszczonego na światowym rynku. Aktualna produkcja wystarczająco pokrywa potrzeby, tak też ma być w najbliższej przyszłości. W związku z tym, mogą nie wzrastać ceny soku zagęszczonego i jabłek przemysłowych. Można przypuszczać, że przy cenie poniżej 0.30 zł/kg, spadnie ich produkcja, przez likwidację części sadów przemysłowych lub przez zaniechanie pielęgnacji drzew. Chciałbym ponownie mocno podkreślić, tylko spadek produkcji takich jabłek, wpłynie na wzrost cen skupu i opłacalność. Chyba, że z nieprzewidzianych powodów, na świecie wzrosną potrzeby na sok zagęszczony i inne przetwory jabłkowe.

Przetwórcy soku zagęszczonego proponują produkcję specjalnych odmian jabłek, które spełniają nowe wymagania tego przetworu. Specjalne sady jabłoniowe. Jeśli cena skupu za takie jakie jabłka przewyższy 0.50 zł/kg, warto się zastanowić nad rozwojem specjalnych sadów przemysłowych w naszym kraju. Na razie będziemy krajem z bardzo wysoką produkcją tanich jabłek przemysłowych.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych


Wstępna prognoza zbiorów owoców pestkowych

Tegoroczne przymrozki wiosenne bardzo mocno uszkodziły kwiaty drzew pestkowych, bardziej niż drzew ziarnkowych. Prognozę zbiorów oparto o szacunek poziomu zawiązanych owoców w wszystkich krajowych regionach sadowniczych. W poszczególnych regionach wahał się od 0 do 70 %.Najmniej zawiązków u wszystkich gatunków drzew pestkowych, stwierdzono w regionach grójecko-wareckim, Białej Rawskiej i lubelskim.

W regionach z największą koncentracją drzew pestkowych. Około 70 % powierzchni krajowej. Także niski poziom zawiązania owoców jest w sadach nisko położonych w regionie sandomierskim oraz w powiatach Nowy Sącz i Limanowa. Na drzewach w miejscach wyżej położonych jest średni poziom zawiązania owoców. Podobnie jest w regionie kieleckim.Najwięcej zawiązków owoców na drzewach wszystkich gatunków drzew pestkowych obserwuje się w regionach Kujaw, Wielkopolski, a zwłaszcza na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Bardzo duże są różnice między regionami. Jeszcze większe między sadami w tych regionach.

Dużo jest sadów z bardzo małą liczbą, bądź bez zawiązków. Straty są ogromne.

Przy tak dużym zróżnicowaniu trudno o dokładną prognozę zborów owoców. Mimo tego zaryzykowałem podjęcia się takiej oceny, z nadzieją, że przyczyni się do lepszego poznania poziomu szkód przymrozkowych w sadach drzew pestkowych w naszym kraju w tym roku.

W skali kraju, w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych, w tym roku mogą wynieść:

 • morele i brzoskwinie - do 5%
 • czereśnie - 10 – 20%
 • wiśnie - 25 – 30%
 • śliwki - 35 – 45%

Na niskie zbiory wiśni, oprócz szkód przymrozkowych, istotny wpływ mają w wielu sadach silne wystąpienie chorób oraz zmniejszona powierzchnia sadów.

Wstępną i nieoficjalną prognozę opracowano w oparciu o otrzymane informacje od: Barbary Błaszczyńskiej, Anity Lukawskiej, Adama Fury, Marcina Zachwiei, Piotra Gościły, oraz 20 producentów owoców pestkowych i własne obserwacje.


Po skończonym okresie opadania zawiązków opracuje się ostateczna, nieoficjalną prognozę zbiorów owoców pestkowych w naszym kraju.
Prof.dr Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych,Lublin


Szkody przymrozkowe w sadach

W nocy z 9 na 10 maja, w naszym kraju temperatury wahały się od -1 miejscami do -8 stopni C. Kwiaty drzew owocowych, są bardzo mocno uszkadzane przy temperaturach -3 do -4 stopni C. Poziom uszkodzeń, oprócz temperatur, zależy od stadium rozwoju kwiatów, regionu, położenia sadu i odmian. W dniach 11 i 12 maja, otrzymałem informacje o poziomie szkód od ponad 50 sadowników z wszystkich rejonów sadowniczych oraz od 6 ekspertów i doradców branżowych. W oparciu o te informacje przedstawiam swoją opinię o poziomie szkód przymrozkowych w naszych sadach.

Największe uszkodzenia kwiatów wszystkich gatunków roślin sadowniczych są w regionach grójecko - wareckim i Białej Rawskiej. Bardzo duże uszkodzenia będą miały wielki wpływ na poziom zbioru owoców. Duże szkody są na Podkarpaciu, zwłaszcza w rejonie Przemyśla. Bardzo mocno zostały uszkodzone kwiaty czereśni i wiśni w regionie sandomierskim i lubelskim. W tych dwóch regionach oraz w powiatach Nowy Sącz i Limanowa duże uszkodzenia kwiatów są na drzewach jabłoni rosnących w dolinach i zagłębieniach. W terenach wyżej położonych są niewielkie szkody. Średnie uszkodzenia kwiatów są w regionach łódzkim, skierniewickim, kieleckim i na Podlasiu. Najmniejsze są na Kujawach, Wielkopolsce, Dolnym Sląsku i Opolszczyźnie. Jeśli tam w okresie kwitnienia drzew były korzystne warunki do dostatecznego zapylenia kwiatów, można się spodziewać normalnych zbiorów wszystkich owoców. Prawie we wszystkich regionach, najmniejsze uszkodzenia zaobserwowano na śliwach. Z odmian jabłoni najbardziej wrażliwe na niskie temperatury okazały się kwiaty Jonagolda, RedJonaprinca i Idareda, a bardziej odporne Gali i Glostera. Z odmian grusz, najbardziej ucierpiały kwiaty Xenii.

Pierwszą wstępną ocenę spodziewanych zbiorów owoców, można opracować dla czereśni wiśni pod koniec maja, a jabłek i gruszek po opadzie świetojańskim. Pewne jest, że niższe będą tegoroczne zbiory wszystkich gatunków owoców, niż w poprzednich dwóch latach. Wyższe będą ceny skupu i detaliczne.

Nie tylko drzewa uszkodzone przez przymrozki warto otoczyć intensywną opieką, aby uzyskać duże, zdrowe i ciemnozielone liście. Wtedy nawet zawiązki z uszkodzonych kwiatów mogą się utrzymać na drzewie. Wszystkie dodatkowe zabiegi drogo kosztują, ale się opłacą w postaci wyższych zbiorów. Moim zdaniem w ostatnich dwóch latach producenci jabłek "mieli dużo pracy i mało pieniędzy ". W tym roku będzie inaczej" kto będzie miał jabłka, będzie miał pieniądze ".

Szkody przymrozkowe były w wielu krajach europejskich.
Bardzo duże w zachodnich Niemczech, Holandii, Belgii, płn Francjii, płd Tyrolu, Słowenii, Austrii i środkowej Ukrainie. Nie zaobserwowano uszkodzonych kwiatów w Białorusi, Krasnodarze, Kazachstanie i na Krymie.

Prof.dr Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych,Lublin


Zagospodarowanie jabłek deserowych w Polsce

W naszym kraju jabłka deserowe wykorzystuje się do spożycia w stanie świeżym i eksportu do różnych krajów. Zbiory jabłek ciągle rosną, przy różnej wielkości eksportu i spadku spożycia jabłek. W konsekwencji maleją potrzeby na jabłka deserowe i wzrasta ich nadprodukcja.

Eksport do różnych krajów
Pierwszy rekordowy eksport jabłek był w roku 1986. Wtedy wyeksportowano 224 tys. ton, w tym około 70 % do Rosji, głównie odmiany Idared. Warto zaznaczyć, że w tym roku Węgrzy eksportowali 430 tys. ton, także najwięcej do Rosji odmiany Jonatan. Ze wzrostem zbiorów wzrastał eksport jabłek. Kolejny rekordowy eksport jabłek był w sezonach 2012/13 i 2013/14. od 1.1 do 1.3 mln ton. Absolutny rekord światowy. Udział do krajów WNP wyniósł około 75 %. Do Rosji wysłano ponad 600 tys. ton. Rok po rosyjskim embargo na nasze jabłka, eksport spadł do około 800 tys. ton. Szybko wzrósł w następnych latach, do około 1.0 mln ton. Mógł być wyższy, zabrakło jabłek dobrej jakości i odmian jednokolorowych. Udział eksportowanych jabłek w ogólnej produkcji, wynosi około 25 %. Aktualnie, przy eksporcie 1.0 mln ton jabłek, do krajów wschodniej Europy wyeksportowano 467 tys. ton, do pozostałych krajów europejskich 500 tys. ton a krajów pozaeuropejskich 33 tys. ton. Włosi eksportują około 1.1 mln ton, co stanowi 45 % krajowej produkcji. Do krajów pozaeuropejskich eksportują ponad 150 tys. ton. Mimo rosyjskiego embarga, eksport może wzrosnąć do co najmniej 1.3 mln ton, ale tylko wtedy, kiedy wzrośnie jakość jabłek i odmian jednokolorowych. Przy ewentualnym zniesieniu embarga na nasze jabłka przez rząd Federacji Rosji, eksport może wzrosnąć o około 200 tys. ton. Potrzeby na nasze jabłka na rynku światowym mogą wynieść 1.5 mln ton, podkreślam pod warunkiem wyższej jakości i większego udziału odmian jednokolorowych. Taka wielkość wyczerpuje nasze techniczne możliwości eksportu tych owoców. Na tak wysoki eksport jabłek wielki wpływ mają niskie ceny, często poniżej kosztów produkcji. Sytuacja się zmieni, kiedy wzrosną koszty produkcji, zwłaszcza godziny pracy. Wtedy spadnie poziom konkurencyjności naszych jabłek na światowym rynku owoców.

Spożycie jabłek
Inaczej było w spożyciu jabłek. Zbiory wzrastały a spożycie spadało. W latach 1982 - 1986, przy średnich zbiorach 1.6 mln ton. spożycie jabłek wahało się od 23 do 27 kg/mieszkańca(M) .Wtedy potrzeby na jabłka deserowe wyniosły średnio 900 tys. ton, 56 % wszystkich jabłek. Mało było owoców południowych. Stosunkowo wysokie było spożycie w latach 1995 - 2005,wahało się od 20 do 24 kg/M, przy większej dostępności owoców południowych. Stały spadek spożycia jabłek zaczął się od 2006 roku. Od 17 kg/M w 2006 roku do około 13 kg/M w latach 2015 i 2016. Potrzeby na jabłka deserowe spadły do 500 tys. ton, co przy zbiorach około 4.0 mln ton, stanowiło zaledwie 13 %. W latach 2015 2016 spożycie owoców południowych wynosiło 13.5 kg/M.

Jakie były przyczyny tak niskiego spożycia jabłek, jedno z najniższych w Europie. Jedna z nich to konkurencyjne owoce południowe. Tylko dlaczego konsument decyduje się na większy zakup owoców południowych droższych od jabłek. Warto podkreślić, że od kilku lat nasze jabłka deserowe są najtańsze na świecie. Moim zdaniem, głównym powodem jest za dużo jeszcze jabłek niskiej jakości. W wielu miejscach sprzedaży oferowane jabłka winne być w zakładach przetwórczych. Niska jest dbałość o jabłka, zwłaszcza w dużych sklepach. Giną w masie owoców południowych. Mało jest informacji o zdrowotnych i dietetycznych walorach tych owoców. Bardzo skromna jest promocja naszych jabłek w kraju. Warto się zastanowić nad przyczynami niskiego spożycia jabłek. Nad sposobami podniesienia ich spożycia. W naszym kraju od kilku lat mamy nadprodukcję jabłek deserowych. Za dużo jest jabłek niskiej i średniej jakości, za mało wysokiej jakości. Szukamy sposobów złagodzenia problemu nadprodukcji, między innymi przez zwiększone eksport na nowe rynki. Osiągnięto sukces w tym zakresie. W ostatnich trzech latach, eksport wzrósł z 2 do 33 tys.ton. Ten wzrost nie zbilansował spadku spożycia, który wyniósł około 75 tys. ton. Trzeba różnymi sposobami rozpocząć skuteczną walkę o krajowy rynek jabłek. Wzrost spożycia tylko o 2.0 kg/M, znacząco wpłynie na podniesienie cen skupu i opłacalność produkcji jabłek w naszym kraju. Przy eksporcie 1.2 mln ton i spożyciu 17 kg/M, potrzeby jabłek deserowych wyniosą około 1.8 mln ton, 43 % wyprodukowanych jabłek w kraju. W pozostałych 2.2 mln ton, jest co najmniej 500 tys. ton jabłek deserowych średniej jakości, na które nie ma zbytu w kraju i zagranicą.

Prof.dr hab. Eberhard Makosz


Dwie różne grupy producentów jabłek

W naszej produkcji jabłek, zawsze wysoki był udział owoców nie odpowiadających wymogom jabłka deserowego, zwane jabłkami przemysłowymi. Przerabiane na różne przetwory, głównie sok zagęszczony. W dekadzie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, przy średnich zbiorach 1.2 mln ton i eksporcie około 200 tys. ton, udział jabłek przemysłowych wynosił ponad 50 %. Wtedy wszyscy producenci zajmowali się produkcją jabłek deserowych i przemysłowych.

Sytuacja się zmieniła kiedy wzrosły możliwości eksportowe jabłek deserowych, do ponad 1.2 mln ton. Opłacalne były ceny skupu eksportowanych jabłek, co miało istotny wpływ na wzrost produkcji jabłek deserowych. Wtedy w produkcji jabłek wyodrębniły się dwie grupy producentów. Jedna zajmowała się produkcją jabłek deserowych dobrej jakości, druga jabłkami nie spełniających wymogi jabłka deserowego, które trafiały do zakładów przetwórstwa owocowego. Czym się charakteryzują te dwie grupy producentów jabłek,

PIERWSZA GRUPA
Jabłka są produkowane na powierzchni około 50 tys. hektarów (27 % ogólnej powierzchni) o wyższym poziomie produkcyjności. W tych sadach drzewa są na wegetatywnych podkładkach, głównie M 9. Liczba drzew na hektarze waha się od 2000 do 4000. Średnia powierzchnia sadów 15 - 20 hektarów. Plony wynoszą 40 - 50 ton/ha, a zbiory 2.0 - 2.5 mln ton, w tym 1.5 do 1.9 mln ton jabłek deserowych dobrej jakości i rynkowo atrakcyjnych odmian. Produkcją takich jabłek zajmuje się około 3000 producentów z wysokim poziomem wiedzy fachowej i przedsiębiorczości. Wielu z nich zna obce języki. Specjalizują się w produkcji jabłek. Wpływy z produkcji jabłek są jedynym lub głównym źródłem dochodu w gospodarstwie. Produkcja jabłek jest opłacalna. Jabłka z tych sadów są podstawą naszego eksportu i zaopatrzenia sklepów dużych sieci handlowych. Wszystkie te gospodarstwa posiadają potrzebne i drogie inwestycje produkcyjne, większość chłodnie z kontrolowaną atmosferą. Trudniej znoszą kryzysy produkcyjne i handlowe. Mimo tego jest to grupa producentów z dobrą przyszłością w produkcji jabłek.

DRUGA GRUPA
Ta grupa producentów produkuje jabłka na powierzchni około 100 tys. hektarów, 54 % ogólnej powierzchni sadów jabłoniowych. Pozostałe 19 % (35 tys. ha) to małe przydomowe sady, bez większego znaczenia w towarowej produkcji jabłek. Powierzchnia sadów waha się od 2.5 do 5.0 hektarów. Średnie plony wynoszą około 18 ton/ha, a zbiory 1.5 - 2.0 mln ton, w całości przerabiane na różne przetwory. Ceny skupu nie pokrywają kosztów produkcji, niekiedy nawet tylko kosztów zbioru. Takie jabłka produkuje się w około 30 000 gospodarstwach, gdzie są dodatkowym kierunkiem produkcji i źródłem dochodu. Te gospodarstwa nie posiadają drogich inwestycji produkcyjnych. Łatwiej znoszą kryzysy w produkcji jabłek. Większość tych producentów nie posiada dostatecznej wiedzy o produkcji jabłek deserowych dobrej jakości. Wśród nich jest grupa z małymi sadami z produkcją jabłek deserowych dobrej jakości, które znajdują zbyt po opłacalnych cenach na targowiskach, w małych sklepach bądź w grupach producentów. Tak może być w przyszłości. Jest ich około 3000, 10 %.

Od wielu już lat nie opłacalna jest produkcja jabłek przemysłowych w naszym kraju. Sądzę, że podobnie będzie w najbliższych latach. Zastanawiający jest fakt, dużej liczby producentów decydujących się na produkcją jabłek z cenami skupu poniżej kosztów produkcji. Jednym z powodów może być istotne znaczenie tego dodatkowego źródła dochodu w małych gospodarstwach z uprawami rolnymi. Dość powszechny też jest pogląd o atrakcyjności produkcji jabłek przemysłowych w oparciu o odmianę Idared, z niskimi nakładami a plonem 60 ton/ha z ceną skupu 0.40 zł/kg. A jak będzie przy cenie 0.20 zł/kg, która się coraz częściej zdarza w naszym kraju. Tylko zmniejszenie produkcji takich jabłek, wpłynie na wzrost cen skupu. A my zakładamy nowe sady, których większość będzie typowymi sadami przemysłowym. Sami sobie szkodzimy.

Jeszcze jedna uwaga. W krajach zachodniej Europy, zwłaszcza w Niemczech, Holandii i Belgii, około 25 lat temu była podobna sytuacja. Dominowały sady z powierzchnią 2.5 do 5.0 hektarów. Wyższe były plony, około 25 ton/ha, różnej jakości i wielu odmian. Produkcja jabłek zajmowało się kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw. Od 10 lat tylko kilka tysięcy producentów z sadami o powierzchni 20 - 30 hektarów, z plonami około 60 ton/ha wysokiej jakości i kilku odmian, atrakcyjnych na światowym rynku jabłek. Do tak drastycznych zmian zmusiły warunki ekonomiczne i nowa sytuacja na rynku owocowym. Znacząco wzrósł import tanich owoców południowych, skutecznie konkurujących z jabłkami. Takie zmiany mogą nastąpić w naszym kraju za 10,może mniej lat. Jeśli ich nie będzie, przemysł przetwórczy nadal będzie miał dużo i tanich naszych jabłek.

Ten podział producentów utrzyma się w najbliższych latach, między którymi są bardzo duże różnice. Dlatego teraz a zwłaszcza w przyszłości trzeba je wziąć pod uwagę przy rozważaniu i rozwiązywaniu problemów w naszej produkcji jabłek. Nowy i ważny problem w naszym sadownictwie.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, Lublin


Szansy na opłacalną produkcję jabłek

Mamy już drugi z rzędu sezon handlowy z niskimi cenami skupu jabłek. Szczególnie niskie były i są w okresie wiosennym. W marcu za niewielką część przechowanych jabłek, ceny skupu nieznacznie przekroczyły koszty produkcji i przechowania. Tylko za odmiany Gala, Golden Delicious i RedJonaprince, ale wysokiej jakości. Jesienią także za odmiany Szampion i Idared, tylko wysokiej jakości.
Szacuję, że podobnie jak w roku ubiegłym opłacalna będzie produkcja 35 - 40 % sprzedanych jabłek. Jest bardzo prawdopodobne, że taka sytuacja powtórzy się w najbliższych latach.
Czy nie będzie szans na uzyskanie opłacalnej produkcji większej ilości jabłek deserowych. Moim zdaniem szansy są, do najważniejszych zaliczam następujące.

Jakość jabłek
Rosną różnice cen skupu między jabłkami wysokiej i niskiej jakości, zwłaszcza jabłek przemysłowych. Już teraz cena jabłek deserowych niskiej jakości wynosi tylko 50 % ceny jabłek wysokiej jakości, a jabłek przemysłowych 20 - 25 % odmian jednokolorowych i 30 - 35 % odmian dwukolorowych. Przy tak dużych różnicach cenowych, nie opłacalna jest produkcja jabłek deserowych niskiej jakości, a tym bardziej jabłek przemysłowych. Jeszcze jest zbyt na jabłka deserowe niskiej jakości, którego nie będzie w najbliższych latach.
Aby produkcja była opłacalna, udział jabłek wysokiej jakości w plonie, winien wynieść co najmniej 70 % Jeszcze za mało jest takich sadów w naszym kraju. Jakie są podstawowe cechy jabłka wysokiej jakości. Średnica w zależności od miejsca zbytu,6.5 do 8.5 cm. Maksymalne wybarwienie powierzchni skórki, typowe dla odmiany. Twarde, soczyste i smaczne, jędrność w czasie spożycia jabłka powyżej 6 kG/cm2. Brak jakichkolwiek uszkodzeń skórki i miąższu. Pozostałości pestycydów poniżej dopuszczalnych norm. Nasze warunki glebowo-klimatyczne są wystarczająco korzystne do produkcji jabłek bardzo wysokiej jakości. Produkcja jabłek wysokiej jakości jest droższa, ale bardzo opłacalna. Produkcja takich jabłek, jest największą szansą poprawy opłacalności.

Odmiany
Duże są różnice cenowe między powszechnie uprawianymi odmianami. Dochodzą do 100 i więcej procent. Jest tylko kilka odmian za które uzyskuje się wysokie ceny skupu. W Polsce są to teraz przede wszystkim odmiany Gala z paskowanym rumieńcem, jeszcze Golden Delicious i RedJonaprince oraz czerwone sporty odmian Idared i Szampion. W krajach zachodniej Europy Gala, Elstar (Holandia, Belgia, północne Niemcy) oraz Fuji i Red Delicious w południowej Europie. Nie opłacalna jest produkcja odmian Gloster, Jonagold i powoli Golden Delicious. Podobnie będzie w naszym kraju. Wybór odmiany zależy od potrzeb i wymagań kraju, do którego chcemy wysłać nasze jabłka. Krajowi konsumenci najchętniej kupują jabłka odmian Gala, RedJonaprince, Golden Delicious i Szampion. Tylko za te odmiany można uzyskać wysokie i opłacalne ceny. Warto je jak najszybciej uprawiać w swoim gospodarstwie. Wielka szansa na opłacalną produkcję jabłek.

Wysokość plonu
Ze wzrostem plonu z jednostki powierzchni obniżają się jednostkowe koszty produkcji, co ma wpływ na wyższą opłacalność produkcji. Tak było, kiedy jakość jabłek w plonie nie odgrywała większej roli. W każdym plonie są jabłka różnej jakości i wartości. U odmian z wysoką ceną skupu ale dużym udziałem jabłek niskiej jakości, opłacalność , a zwłaszcza dochodowość produkcji może być z wynikiem ujemnym. Teraz już nie "masa to kasa " ale "jakość to kasa ". Przy wysokich plonach wyższe są koszty zbioru i opakowań i większe problemy ze zbytem. Teraz, a zwłaszcza w przyszłości, z ekonomicznego punktu widzenia, korzystniejsze będą niższe plony, ale wysokiej jakości.

Koszty produkcji
W naszym kraju, w porównaniu z krajami zachodniej Europy, istotnie niższe są koszty produkcji jabłek. W krajach zachodniej Europy, przy plonie 60 ton z hektara, koszty całkowite wahają się od 0.35 do 0.40 eur/kg, w naszym kraju od 0.20 do 0.26 eur/kg. Decydujący wpływ na tą różnicę mają koszty pracy. U nas wynoszą około 3 euro/godz netto, tam 7 - 10 euro/godz netto. Dopóty będą tak niskie koszty w naszym kraju, wysoka może być opłacalność produkcji, a zwłaszcza nasza konkurencyjność na światowym rynku jabłek. Trwa tendencja wzrostu kosztów pracy. Kiedy u nas koszt godziny pracy przekroczy 20 zł netto, trzeba się spodziewać spadku opłacalności produkcji i konkurencyjności na międzynarodowym rynku jabłek. Korzystajmy z tej jeszcze korzystnej sytuacji.

Wysokość zbiorów
W przeciwieństwie do innych krajów Wspólnoty, w ostatnich latach powierzchnia sadów jabłoniowych wzrosła o 15 %,w pozostałych krajach spadła o 18 %.W krajach Unii Europejskiej spożycie jabłek zmniejszyło się o 100 tys.ton, a zbiory wzrosły o 1.0 mln ton, polskich jabłek. Nadprodukcja jabłek deserowych jest główną przyczyną niskich cen skupu. W naszym kraju rośnie produkcja jabłek, za kilka lat przekroczy 4.5 mln ton. a winna wynieść 3.0 mln ton, aby ceny były opłacalne. Przez wzrost zbiorów sami sobie szkodzimy.

Trzeba się dobrze zastanowić nad przyszłością produkcji jabłek w naszym kraju. Jaka może być, co trzeba uczynić ciekawie przedstawili prelegenci na konferencji sadowniczej " Europa,rynkiem dla naszych jabłek która się odbyła w dniu 28 marca w Lublinie. Aby uzyskać korzystne wyniki ekonomiczne, naszą produkcję musimy dostosować do potrzeb i wymagań rynku, zarówno krajowego jak i międzynarodowego. Nie co chcę lub mogę produkować, ale co mogę sprzedać po opłacalnych cenach. Zastanowić się nad koniecznymi zmianami, a nie " jakoś to będzie ". Trzeba dążyć do plonów co najmniej 50 ton z hektara, ale bardzo wysokiej jakości i rynkowo atrakcyjnych odmian. Wtedy są bardzo duże szansy na opłacalną produkcję jabłek. Kto tego nie potrafi lub nie chce osiągać w swoim sadzie, warunki ekonomiczne zmuszą do szukania innych żródeł dochodu.

Prof.dr hab. Eberhard Makosz


Konferencja sadownicza 2017Prof.dr hab. Eberhard Makosz


Sytuacja na rynku jabłkowym

W tym roku jest nieco inna niż w 2016. Większy jest popyt na jabłka w kraju i zagranicą. Od września do grudnia 2016 roku, eksport jabłek deserowych był wyższy o ponad 100 tys. ton. A zbyt jabłek deserowych w kraju mógł wynieść 300 - 350 tys.ton. Niekorzystna była różnica cen skupu jabłek. W tym sezonie handlowym, od początku września do stycznia, ceny wszystkich jabłek były niższe o około 30% .Utrzymały się różnice cenowe między odmianami. W obu sezonach najwyższe były, i nadal są, za jabłka odmian jednokolorowych. Różnice między tymi i dwukolorowymi odmianami wahają się od 35 do 40%. Koszty produkcji są na podobnym poziomie. Dopiero od lutego roku bieżącego wzrastają ceny skupu, jabłek deserowych o 0.10 - 0.15 zł/kg. Za większość jabłek deserowych dobrej jakości odmian dwukolorowych, ceny nie pokrywały całkowitych kosztów produkcji. Tym bardziej jabłek niższej jakości, niezależnie od odmiany. Bardzo ważna różnica między tymi sezonami, to niższe zapasy jabłek. W styczniu br były niższe o około 6%.

W krajach Unii Europejskiej, przy jednakowych zbiorach jabłek w latach 2015 i 2016 (około 12 mln ton), zapasy w styczniu tego roku były niższe o 7%. Jednakowe były we Włoszech i Polsce, około.1.1 mln ton. Większy jest zbyt na jabłka deserowe, między innymi z powodu niskich zbiorów w Austrii, na Słowenii i Węgrzech. W tych krajach wiosną 2016 roku drzewa zostały mocno uszkodzone przez niskie temperatury i obfite opady śniegu. W tym sezonie handlowym nieco wyższe są ceny skupu, które były stałe od września 2016 roku do tej pory. Także duże są różnice cenowe między odmianami i jakością jabłek. W połowie tego miesiąca, w Niemczech i płd. Tyrolu cena skupu jabłek bardzo wysokiej jakości odmiany Gala wynosiła 0.70 eur/kg, a odmiany Jonagold 0.35 eur/kg, a za jabłka gorszej jakości niższe o 50%. Koszty produkcji bez przechowania, wahają się od 0.35 do 0.40 eur/kg. W krajach zachodniej Europy nie ma zbytu na jabłka odmiany Jonagold. Prawdopodobnie wiosną tego roku cena tej odmiany wyniesie 0.20 eur/kg. Rosną problemy ze zbytem odmiany Golden Delicious po opłacalnych cenach.

Jaka może być sytuacja na rynku jabłek w najbliższych miesiącach.
W naszym kraju tylko w chłodniach jest około 1.1 mln ton jabłek różnych odmian i jakości jabłek. Z odmian najwięcej jest dwukolorowych. Jabłka się lepiej przechowują i są nieco lepszej jakości. Warto podkreślić, że na rynku spotyka się piękne jabłka, ale z miękkim miąższem, przejrzałe. Takie jabłka nie nadają się do eksportu, a za kilka tygodni także do spożycia w stanie świeżym. Uzyskanie i utrzymanie wysokiego poziomu jędrności jabłek jest jednym z ważniejszych problemów w produkcji naszych jabłek. Zakładam, że do 15% (150 tys.ton) przechowanych jabłek, nie będzie spełniało wymagań jabłek deserowych. Potrzeby kraju na jabłka deserowe wyniosą około 300 tyś. ton. Wtedy na eksport pozostaje 650 tys.ton. Jeśli nie będzie radykalnych i nieprzewidzianych zmian na europejskim rynku jabłkowym oraz będzie zwiększony import z krajów płd. półkuli, nie powinno być problemów z wyeksportowaniem takiej ilości jabłek deserowych. Tylko za jakie ceny.

Różne są nastroję wśród zachodnioeuropejskich producentów jabłek. Dobre są u producentów posiadających wysokopłatne odmiany, jak Gala, Fuji i Elstar. Ceny skupu przewyższają koszty produkcji. Tego już nie ma w produkcji odmiany Golden Delicious, a zwłaszcza odmiany Jonagold. Ogranicza się produkcję tych odmian, a całkowicie odmiany Jonagold.

Bardzo wielu naszych producentów pyta, czy zastanawiam się nad wysokością cen skupu jabłek w najbliższych miesiącach. Na to pytanie nie mam ścisłej odpowiedzi. Poziom cen skupu zależy od wielu, często zaskakujących czynników. Spróbuję przedstawić swoją prognozę, w oparciu o znaną mi sytuację na europejskim rynku jabłek.

W związku z tym, że w Europie jest mniej jabłek, można się spodziewać wyższych cen skupu. Tylko czy pokryją koszty produkcji i przechowania w chłodniach z kontrolowaną atmosferą. W lutym wynoszą dla odmian jednokolorowych 1.2-1.3 zł/kg, a odmian dwukolorowych 0.9-1.0 zł/kg. W dalszych miesiącach będą wyższe o 0.10 do 0.20 zł/kg.

Wielu producentów jabłek czeka na wyższe ceny skupu, zwłaszcza próżną wiosną. Z nadzieją, że będzie podobnie jak wiosną 2015 roku. Wtedy zanotowano niespodziewanie duży popyt na nasze jabłka przez kraje wschodniej Europy. Ceny skupu przekraczały 2.0 zł/kg. Teraz jest inaczej. W wielu krajach zachodniej Europy spada spożycie jabłek. W krajach wschodniej Europy spada stopa życiowa ludności, brakuje pieniędzy na zakup większej ilości jabłek. A jabłek jest pod dostatkiem.

Biorąc pod uwagę aktualną sytuacje na europejskim rynku jabłek, warto systematycznie sprzedawać swoje jabłka, zwłaszcza kiedy cena wynosi 1.2 zł/kg za odmiany jednokolorowe i 0.9 zł/kg odmian dwukolorowych. Można czekać do późnej wiosny ale tylko z częścią posiadanych jabłek. Aby uniknąć dużego spiętrzenia podaży jabłek, co wpływa na znaczne obniżenie cen skupu. Warto jeszcze dodać, że próżną wiosną są wyższe koszty i ubytki, przedłuża zatrudnienie osób i stresy właścicieli związanych ze zbytem jabłek.

Prof.dr hab. Eberhard Makosz


Konferencja sadownicza 2017

W dniu 28 marca br w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego odbędzie się kolejna międzynarodowa konferencja sadownicza p.t. : " Europa,rynkiem dla naszych jabłek ". Europa zawsze była rynkiem dla naszych jabłek.Przed rosyjskim embargiem udział wynosił 99.5 %, aktualnie około 96 %, a w najbliższych latach może wynieść co najmniej 90 %.W związku z tak wysokim udziałem koniecznością jest dokładne poznanie potrzeb i wymagań rynku europejskiego.Jakie są możliwości zwiększenia eksportu po opłacalnych cenach.Jakie jest miejsce naszych jabłek,zwłaszcza w krajach zachodniej Europy. Problemy w eksporcie jabłek do krajów wschodniej Europy. Jak dostosować nasze jabłka do potrzeb i wymagań europejskiego rynku.Jak rozwija się sadownictwo w krajach po byłym Związku Radzieckim.

Odpowiedzi na te pytania udzielą specjaliści z Niemiec,Holandii i naszego kraju.Sądzę,że uzyskane informacje wpłyną na wzrost opłacalnego eksportu naszych jabłek. Jabłka nie wyeksportowane przerabiane są na różne przetwory po niskich cenach. Radzę skorzystać z tej jedynej okazji,ważnej, zwłaszcza dla producentów i eksporterów jabłek

Serdecznie zapraszam

Prof.dr hab. Eberhard Makosz


Trudny rok dla producentów jabłek

Taki był rok 2016. Z rekordowymi zbiorami w latach 2015 i 2016, po około 4.0 mln ton, z bardzo niskimi cenami skupu w 2016 roku.

Ze zbiorów w 2015 roku, w sezonie 2015/2016, zapotrzebowanie na jabłka deserowe wyniosło 1.8 mln ton, w tym prawie 1.0 mln ton na eksport. Przemysł przetwórczy przerobił 2.2 mln ton (55 %). Ze zbiorów 2016 roku podobne może być zapotrzebowanie, ale z eksportem około 1.1 mln ton. W sezonie 2016/17 identyczny może też być przerób jabłek.

Warto podkreślić, że w 2.2 mln tonach, tzw. jabłek przemysłowych jest co najmniej 1.0 mln ton jabłek deserowych dobrej jakości, których koszt produkcji wynosi co najmniej 0.65 zł/kg, a cena skupu wahała się od 0.2 - 0.4 zł/kg.

Trzeba się wreszcie dobrze zastanowić, czy warto produkować tak dużą ilość jabłek, nie znajdujących zbyt jako jabłka deserowe i które znacząco obniżają ceny skupu wszystkich jabłek.

Bardzo różne były ceny skupu między odmianami i w czasie. Najwyższe ceny uzyskano za odmiany jednokolorowe, Gala, Golden Delicious i RedJonaprince, średnio 1.22 zł/kg. za odmiany dwukolorowe, Idared, Szampion, Jonagold i Ligol, średnio 0.90 zł/kg. Były to ceny za jabłka dobrej jakości, eksportowane, a za gorszej jakości, niższe o 40 do 50 %.

Ceny skupu znacząco zmieniały się w czasie. Dla wszystkich jabłek były najwyższe od września do grudnia 2015 roku. Dla odmian jednokolorowych wynosiły 1.36 zł/kg, dwukolorowych 0.95 zł/kg, a przemysłowych o.46 zł/kg. Od stycznia do sierpnia 2016 roku, ceny ciągle się obniżały. Dla odmian jednokolorowych z 1.44 do 1.12 zł/kg, dwukolorowych z 0.95 do 0.75 zł/kg, zaś jabłek przemysłowych z 0.46 do 0.25. Ale także tylko za jabłka deserowe dobrej jakości.

Sezon 2016/17 zaczął się zaskakująco z niskimi cenami skupu niższymi o około 40 %, w porównaniu z jesienią 2015 roku. Dla jabłek deserowych 10 odmian, wyniosły średnio 0.86 zł/kg, a jabłek przemysłowych, niezależnie od odmiany 0.28 zł/kg. Warto podkreślić wysoką cenę w tym czasie, za jabłka odmiany Royal Gala, od 1.3 do 1.5 zł/kg.

Przy plonie 50 ton z hektara koszt produkcji 1 kg odmian jednokolorowych waha się od 1.0 do 1.1 zł, a odmian dwukolorowych od 0.80 do 0.90 zł (łatwiejsza produkcja).

Od listopada do końca sezonu, jabłka trzeba przechowywać w chłodniach, najlepiej z kontrolowaną atmosferą. Koszty przechowania w zł/kg wynoszą: w listopadzie 0.2 zł/kg, a od czerwca do końca sezonu 0.4 zł/kg. W tym okresie łączne koszty produkcji wynoszą dla odmian jednokolorowych 1.20 - 1.50 zł/kg, a odmian dwukolorowych 1.00- 1.30 zł/kg.

Produkcja wszystkich jabłek była opłacalna tylko jesienią 2015 roku. Lecz wtedy wyeksportowano tylko 160 tys. ton ,17 % eksportu w sezonie 2015/2016, a w kraju rozdysponowano około 300 tys. ton jabłek deserowych, około 35 %. Od stycznia do końca roku 2016, nieopłacalna była produkcja wszystkich odmian dwukolorowych i jabłek przemysłowych, zaś odmian jednokolorowych od kwietnia do sierpnia. Udział jabłek jednokolorowych wynosi około 25 % wszystkich jabłek, w tym odmian Gala, Golden Delicious i RedJonaprince 20 %.

Według moich obliczeń, w roku 2016 nieopłacalna była produkcja około 2.4 mln ton jabłek, 60 %. Tylko za około 30 % jabłek niewielka była nadwyżka dochodu nad kosztami produkcji, za pozostałe 10 % , ceny skupu ledwo pokrywały koszty produkcji.

W plonie są jabłka różnej jakości za które uzyskuje się różne ceny i w związku z tym różny dochód brutto. Jest niższy o około 20 % w porównaniu rachunkiem opłacalności produkcji. Rachunek dochodowości ściślej odzwierciedla wynik ekonomiczny w produkcji jabłek, niż rachunek opłacalności produkcji.

Rok 2016 był jak dotąd najtrudniejszy dla naszych producentów jabłek. Duża liczba producentów poniosła wielkie straty w produkcji jabłek, są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Warto dodać ,że był to trudny rok także dla wielu producentów jabłek w krajach zachodniej Europy.

Jakie mogą być ceny skupu i sytuacja na rynku jabłek w bieżącym roku. Trudno na optymistyczną odpowiedz, wobec bardzo niskich cen od września 2016 roku do tej pory.

Nie potrafię sobie wytłumaczyć tych dużych różnic cen między jesienią 2015 i 2016 roku.

Wydaje się, że ceny będą nieco wyższe. Znaczący jest eksport jabłek do Austrii, Słowenii i Węgier, gdzie w zeszłym roku duże w szkody w sadach wyrządziły niskie temperatury i obfite opady śniegu. Niższe są zapasy jabłek w kraju i w wielu krajach zachodniej Europy. Wzrosła liczba gospodarstw produkujące jabłka na wysokim poziomie, na które jest zbyt po opłacalnych cenach.

Coraz więcej jabłek przerabia się na różne przetwory, za które ceny skupu jabłek są wyższe niż za sok zagęszczony.

Teraz opłacalność produkcji jabłek jest ściśle zależna o poziomu ich jakości. Nieopłacalna już jest, a tym bardziej w przyszłości, będzie produkcja jabłek niskiej jakości. Nie "masa to kasa" a "jakość to kasa". Jestem pewny, że w sadach z plonami powyżej 50 ton z hektara, z udziałem wysokiej jakości co najmniej 70 % i odmian poszukiwanych na rynku zagranicznym, mimo wyższych kosztów, produkcja będzie opłacalna. Wynik ekonomiczny będzie korzystniejszy niż w sadach jabłoniowych w wielu krajach zachodniej Europy.

Prof.dr hab. Eberhard Makosz
Informacje z
aktualny rok >>>
2015 roku >>>
2015 roku >>>
2014 roku >>>
2013 roku >>>
2012 roku >>>
2011 roku >>>
2010 roku >>>
2009 roku >>>
2008 roku >>>

 
 
 
sadnet

| e-mail: emakosz@o2.pl | tel: (81) 524 71 04 | fax (+48 81) 524 71 05 |

trsk